210W adaptér pre rýchle nabíjanie je pripravený

210W adaptér pre rýchle nabíjanie prešiel certifikáciou: Ktorý Xiaomi smartfón dokáže využiť jeho možnosti?

Adaptér je viac-menej pripravený, otázkou je, ktorá z vlajkových lodí Xiaomi dokáže naplno využiť jeho schopnosti.

Spoločnosť Xiaomi nedávno prekvapila novinkou, 210W rýchlym nabíjaním. Podľa najnovších informácií sa zdá, že je systém pripravený a mohol by sa objaviť už v nadchádzajúcich zariadeniach, informuje portál Androidheadlines.

Na internete sa objavil aj adaptér MDY-13-EU, ktorý už prešiel certifikáciou, čo znamená, že už je viac-menej pripravený. Zároveň to naznačuje, že by ho mohla Xiaomi použiť už čoskoro a pribaliť ho k najnovším zariadeniam zo svojho lineupu. Jedným z nich môže byť napríklad Xiaomi 13 Ultra, no svoje vlajkové lode odhalí smartfónový gigant až koncom tohto roka. Zatiaľ teda nie je jasné akým smerom sa spoločnosť vydá.

210W adaptér pre rýchle nabíjanie je pripravený
Zdroj: Xiaomiui

Minulý rok však demonštrovali 200W adaptér na rýchle nabíjanie, ktorý však fungoval len pri špeciálnom modeli Xiaomi Mi 11 Pro. Tento model sa však na trh nikdy nedostal. Išlo však o adaptér, ktorý to „z nuly na sto“ vytiahol za približne osem minút.

Vo sfére rýchleho nabíjania smartfónov má Xiaomi pomerne ostrú konkurenciu. Minulý mesiac sa na trh dostal iQOO 10 Pro, ktorý ponúkol 200W rýchle nabíjanie. To dokázalo smartfón plne nabiť pod desať minúť. OPPO pracuje tiež na svojej verzii rýchleho nabíjania. Demonštrovali 240W rýchle nabíjanie, no zatiaľ ide len o koncept, ktorý je stále vo vývoji.

Má nabíjanie do niekoľkých minút zmysel?

Xiaomi môže svoj 210W adaptér predávať ako 200W adaptér, zatiaľ nie je jasné čo presne spoločnosť urobí. S konkurenciou, ktorá výrobcovi smartfónov momentálne dýcha na krk je však oveľa pravdepodobnejšie, že bude nový adaptér prezentovať ako 210W nabíjanie.  Xiaomi v minulosti viedlo „preteky“ v rýchlejšom nabíjaní, no netrvalo dlho a objavili sa hráči ako už spomínané OPPO, či Vivo.

Rýchlejšie nabíjanie je niečo, čo si v posledných mesiacoch získalo výraznú pozornosť. Všetci významní hráči sa totiž pokúšali prekonať míľnik 200W, čo sa im v konečnom dôsledku aj podarilo. Ako už bolo spomenuté, zatiaľ ostáva záhadou, ktorá vlajková loď Xiaomi bude s rýchlym adaptérom kompatibilná. Spoločnosť pracuje na niekoľkých modeloch z radu Xiaomi 13, môžeme teda špekulovať, že podporu získa niektorý z týchto modelov. Pravdepodobne pôjde o modely vyššej triedy, napríklad 13 Pro alebo 13 Ultra.

Spoločnosti sa pretekajú v tom, ktorá dokáže svoje zariadenia nabiť rýchlejšie, no v tomto smere sa patrí položiť si otázku: Ako tento výkon ovplyvní životnosť batérie? Hoci môže byť vaše zariadenie nabité do niekoľkých minút, vysoká záťaž počas krátkeho času môže viesť k poškodeniu batérie. Zdá sa však, že Xiaomi myslí aj na tento prípad. Prezrádza, že sa im podarilo znížiť degradáciu batérie rozdelením na dve časti, ktoré sa nabíjajú súčasne. Zároveň používajú nové inovatívne materiály, napríklad grafén. Je však otázne, či má technológia rýchleho nabíjania zmysel a názory sa na túto tému líšia. Uvítali by ste nabitie do niekoľkých minút?

Mohlo by vás tiež zaujímať