Chrome-RAM
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako môžete skrotiť Chrome, aby nevyužíval tak veľa RAM pamäte?

Google Chrome je známy svojimi vysokými nárokmi na operačnú pamäť RAM. Pozrite sa, ako viete tieto nároky znížiť a zefektívniť chod prehliadača.

Google Chrome bezpochyby patrí medzi najpopulárnejšie prehliadače. Vďačí za to bohatej ponuke rôznych rozšírení, perfektnou synchronizáciou medzi zariadeniami a ďalším iným užitočným nástrojom a funkciám. Všetko to znie perfektne, no za svoj plynulý chod si Chrome pýta pomerne veľkú daň a tou je vysoká potreba operačnej pamäte (RAM). To vie aj pri silnejších zariadeniach poriadne obmedziť používateľa pri vykonávaní iných úkonov na počítači. Dnes sa ale pozrieme na kroky, ktoré vedia pomôcť znížiť potrebu prehliadača Chrome po RAM.

Prečo má Chrome takú spotrebu RAM?

Najprv je ale vhodné pochopiť to, prečo má Chrome oproti svojej konkurencií oveľa vyššiu potrebu na operačnú pamäť. To súvisí so všetkými výhodami, ktoré sme popísali v úvode. Mnoho rozšírení a ďalších nástrojov funguje na každej karte zvlášť. Preto sa nároky na operačnú pamäť násobne zvyšujú s otvorením ďalších kariet. Pekne je to vidieť aj v Správcovi úloh. Pod položkou Chrome by ste našli viacero záznamom, ktorých je väčšinou viac, než je počet otvorených kariet. Každý proces totiž prebieha samostatne, aby bol zabezpečený čo najplynulejší priebeh. To má za dôsledok aj to, že pri páde jednej karty nepadne celý prehliadač. Pri iných prehliadačoch to možné je.

Chrome-spravca-uloh
Zdroj: Xmobile.sk

Zníženie využívania RAM prehliadačom Chrome

Aj keď Google Chrome sa každou aktualizáciou o čosi viac optimalizuje, tak najväčšie zmeny spozorujete pri manuálnej kontrole prehliadača. Prvý krok je pomerne jednoznačný a to je zavretie nepotrebných kariet. Zavretie karty je vie totiž ušetriť poriadnu časť operačnej pamäte. Ak stránku už neplánujete v najbližšej dobe navštíviť, no radi by ste sa k nej v budúcnosti vrátili, tak si ju uložte do záložiek (kliknutím na hviezdičku pri URL adrese stránky).

Vymazanie nepotrebných rozšírení je taktiež vhodným krokom na ušetrenie miesta v operačnej pamäti. Mnoho nástrojov totiž ani nevyužívame, no tieto nástroje využívajú našu RAM. Pre ich vymazanie otvorte nastavenia (tri bodky v pravom hornom rohu a výber možnosti Nastavenia). Následne v ponuke na ľavej strane vyberte možnosť Rozšírenia (Extensions). Potom už iba kliknutím na Odstrániť (Remove) vymažete dané rozšírenie. Výber potvrďte v okne, ktoré sa vám zobrazí.

chrome-rozsirenie
Zdroj: Xmobile.sk

Za zvýšenými nárokmi na RAM môže byť aj škodlivý kód vo vašom zariadení. Ten sa vie často zamaskovať za aplikácie, ktoré využívame najviac. Preto nie je na škodu prebehnúť počítač kvalitným antivírusovým programom.

No a posledným krokom je klasický reštart. Každý systém totiž takýto reštart potrebuje a Chrome nie je výnimkou. Jednou z možností je odinštalovanie a opätovné nainštalovanie prehliadača, no reštart viete vykonať aj v nastaveniach. Podobne ako v prípade vyššie otvorte Nastavenia. V ponuke na ľavej strane vyberte možnosť Resetovanie a vyčistenie (Reset and clean up). Následne kliknite na možnosť Obnovenie nastavení (Restore settings to their original defaults). Výber následne potvrďte. Po tomto reštarte ale zmizne väčšina vašich prispôsobení a taktiež nastavení.

chrome-reset
Zdroj: Xmobile.sk

Pevne veríme, že vám tieto kroky pomôžu k zníženiu využitia operačnej pamäte prehliadačom Chrome.

Mohlo by vás tiež zaujímať