Ako zrýchliť smartfón?
Zdroj: Unsplash (CoinView App), úprava: Xmobile.sk

Ako môžete zrýchliť pomalý Android smartfón? Pomocou týchto jednoduchých trikov zlepšíte výkon vášho zariadenia

Postupom času sa výkon smartfónu znižuje, no vďaka týmto jednoduchým fixom ho môžete citeľne vylepšiť.

Očakávať, že váš smartfón bude aj po roku fungovať tak, ako keď ste ho prvýkrát vytiahli z krabice  je nereálne. Inštalovanie aplikácií, hier, či zapratávanie pamäte nepotrebnými súbormi, to všetko vplýva na výkon zariadenia. Našťastie existuje pár trikov, ako Android smartfónu pomôcť fungovať rýchlejšie.

Samozrejme že žiadny z uvedených postupov nespraví z vášho zariadenia smartfón novšej triedy, no vďaka nim môžete pocítiť výrazné zlepšenie výkonu.  Nájdete tam nielen rýchle „fixy“ ale aj náročnejšiu operáciu.

Vyčistenie úložiska

Hoci váš smartfón ponúka cez 100GB pamäte, nikdy sa neodporúča využiť priestor do posledného bajtu. Operačný systém potrebuje voľné miesto na hladké fungovanie a ak ho nemá, otváranie aplikácií, inštalácia, či prehrávanie videí zaberie viac času ako obyčajne. Našťastie sa dá tento problém rýchlo vyriešiť.

Koľko miesta v smartfóne využívate môžete zistiť tak, že pôjdete do nastavení a nájdete možnosť úložisko.

Ako zrýchliť smartfón?
Zdroj: Vosveteit.sk

V tomto okne sa vám zobrazí celková kapacita vášho smartfónu, ale aj koľko miesta zaberajú jednotlivé položky. Odporúča sa nevyužívať viac, než 80% celkovej kapacity vášho úložiska. Android potrebuje od 5 do 8GB voľného miesta na to, aby dokázal správne fungovať. Na to, aby ste uvoľnili miesto môžete vymazať napríklad staré fotografie, alebo nepotrebné aplikácie. Ak nechcete prísť o fotografie, odporúča sa ich zálohovať na cloud, alebo iné úložisko.

Niektoré smartfóny majú takzvaný „čistič“ ide o aplikáciu, ktorá môže uvoľniť pár gigabytov miesta. Napríklad smartfóny Xiaomi majú zabudovanú aplikáciu Cleaner.

Odinštalovanie nepotrebných aplikácií

Či už ide o hru, ktorú ste nezapli už pár mesiacov, či sociálnu sieť, ktorú ste prestali využívať už pred rokom. Každý máme v smartfóne pár nepotrebných aplikácií, ktoré by sme mali vymazať. Opäť, vymazaním aplikácií uvoľníte priestor vo vašom zariadení a Android dokáže pracovať oveľa rýchlejšie. V tomto prípade odporúčame prevetrať najmä vstavaného správcu aplikácií, ku ktorému sa dostanete prostredníctvom nastavení vášho telefónu cez sekciu Správa aplikácií.

Spravca aplikacii_nastavenia smartfonu
Zdroj: Xmobile.sk

Reštartujte smartfón

Kedysi dávno sa odporúčalo reštartovať smartfón najmenej jedenkrát za deň. Zariadenia totiž prichádzali s obmedzenou pamäťou RAM a preto bol reset nutný, aby sa zaistil čo najlepší výkon. Dnes to už až tak neplatí, no stále sa odporúča reštartovať smartfón aspoň raz za pár dní.

Reštart totiž uvoľní zdroje, ktoré boli doteraz zaberané nepotrebnými procesmi v pozadí. Tým pádom sa vylepší výkon a smartfón bude bežať plynulejšie. Zariadenie reštartujete jednoducho, podržaním tlačidla napájania a následným výberom možnosť reštart, alebo reboot.

Reset do výrobných nastavení

Ak nepomáha vyčistenie pamäte, alebo reštart zariadenia, pomôže návrat do výrobných nastavení. To sa ale považuje za poslednú možnosť, pretože týmto resetom prídete o všetko, čo v smartfóne máte.

Návrat do výrobných nastavení nájdete v nastaveniach, pod systémom. Pri smartfónoch Xiaomi kliknite na možnosť ďalšie nastavenia.

Otvorí sa vám okno a na jeho spodku nájdete možnosť záloha a resetovanie. Otvorte ju a v novom okne, na samom spodku, budete vidieť možnosť návratu do továrenských nastavení.

Pred týmto krokom sa ale odporúča zálohovať fotografie, videá, správy, či kontakty, ktoré máte v smartfóne uložené.

Obmedzte počet aktívnych aplikácií na pozadí

Posledným tipom, o ktorom málokto vie, je možnosť obmedzenia procesov na pozadí. Táto funkcia je dostupnou prostredníctvom vývojárskych nastavení telefónu. Tie si viete zapnúť potom, ako niekoľkokrát rýchlo za sebou kliknete v nastavenia telefónu v sekcii O telefóne na číslo zostavenia vášho softvéru. V nastaveniach telefónu vám pribudnú potom vývojárske nastavenia, prostredníctvom ktorých viete obmedziť procesy na pozadí. Štandardne na pozadí smartfónu beží 20 procesov a pomocou týchto nastavení ich viete obmedziť na 4 alebo menej.

Pevne veríme, že tipy vyššie vám pomohli.

Mohlo by vás tiež zaujímať