MIUI 13_xmobile
Zdroj: Xmobile.sk

Akú dlhú systémovú podporu majú Xiaomi, Redmi a Poco smartfóny? Pozrite sa, koľko aktualizácií získa váš model!

Smartfóny od Xiaomi vôbec nemajú slabú systémovú podporu. Niektoré modely prichádzajú až s prísľubom štyroch rokov aktualizácií.

Mnohí fanúšikovia, no aj neveľkí podporovatelia Xiaomi tvrdia, že smartfóny od tejto spoločnosti nemajú príliš dlhú systémovú podporu. Navyše si čínsky gigant získal nie veľmi priaznivú reputáciu po tom, čo do svojho systému vpustil mnoho chýb pri aktualizácii na Android 11 a nadstavbu MIUI 12. Týmto dňom je však už koniec a systémová podpora pre Xiaomi, Redmi a Poco smartfóny vôbec nie je taká tragická, ako by sme si mysleli. Je pravda, že niektoré modely v konečnom dôsledku získavajú len jednu veľkú aktualizáciu systému, no spoločnosť usilovne pracuje na tom, aby majitelia ich smartfónov predsa len mohli využívať svoje smartfóny s aktuálnym systémom čo najdlhšie. Ako je teda na tom čínske Xiaomi s aktualizáciami? Pozrieme sa teraz na to spoločne.

Najlacnejšie modely len s jednou aktualizáciou

Modelový rad Redmi od rovnomennej dcérskej spoločnosti zvyčajne prináša smartfóny, ktoré sa svojou cenou pohybujú okolo hranice 100€. Ich nízka cena má však aj svoje dôvody a jednou z nich je i softvérová podpora. Modely ako Redmi 9A či Redmi 9C, ktoré boli predstavené so systémom Android 10 tak získali Android 11 a novší Android 12 už vôbec nezískajú. Naopak však budú získavať ešte tento rok bezpečnostné záplaty pre stále podporovaný Android 12. Majitelia týchto smartfónov tak neostanú s nezabezpečenými smartfónami, do ktorých by mohla prísť nejaká potenciálna hrozba.

Nepomýľme si však základné smartfóny od Redmi s modelmi z radu Redmi Note či ďalšími aj drahšími smartfónami od Poco či Xiaomi. Tieto modely zvyčajne získavajú dve veľké aktualizácie Androidu a tri veľké aktualizácie nadstavby MIUI. Smartfón predstavený s Androidom 11 a nadstavbou MIUI 12.5 tak získa Android 13 a nadstavbu MIUI 15. Rok po poslednej veľkej aktualizácii Androidu však majitelia budú získavať bezpečnostné aktualizácie, aby boli chránení pred hrozbami.

Vybrané Xiaomi však majú predĺženú systémovú podporu

Koncom minulého roka nám čínske Xiaomi predstavilo hneď niekoľko modelov, ktoré prekvapili fanúšikov spoločnosti predĺženou systémovou podporou. Čínsky gigant si však dal za cieľ priniesť vylepšenú systémovú podporu pre viacero smartfónov aj tento rok, aby sa Xiaomi mohlo dotiahnuť na prémiové smartfóny konkurenčných spoločností. Tieto vybrané modely majú k dispozícii až tri veľké aktualizácie Androidu a štyri veľké aktualizácie nadstavby MIUI. Rovnako spoločnosť prisľubuje štyri roky bezpečnostných aktualizácií Androidu, čo je viac, ako v prípade bežných lacnejších modelov. A o ktoré modely konkrétne ide? Nižšie sa môžete pozrieť na kompletný zoznam.

  • Xiaomi 11T
  • Xiaomi 11T Pro
  • Xiaomi 11 Lite 5G NE
  • Xiaomi 12
  • Xiaomi 12 Pro
  • Xiaomi 12X

Ako môžete vidieť, ide prevažne o prémiovú triedu spoločnosti, ktorá získa viac aktualizácií ako iné modely. Očakávame, že si čínsky gigant tento trend udrží a prémiové smartfóny už prídu len s prémiovou systémovou podporou. Vlastníte niektorý model z tohto zoznamu? Alebo váš smartfón spadá do inej kategórie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať