Huawei smartfon
Zdroj: unsplash.com (SCREEN POST)

Bude v tomto roku predaných viac smartfónov v porovnaní s minulým rokom? Pozrite sa, čo hovoria analytici z IDC

IDC publikovalo správu dotýkajúcu sa predajov smartfónov za rok 2021. Predpokladá, že v roku 2021 v porovnaní s 2020, predaje budú vyššie.

Najnovšia správa spoločnosti International Data Corporation (IDC) hovorí, že nastane celoročný nárast globálnej distribúcie smartfónov o to na úrovni 5,3 percenta. Toto číslo je viac než slušné, hlavne ak do úvahy zoberieme stále pretrvávajúcu čipovú krízu. Na informáciu upozornil web gizmochina.com.

Obmedzené dodávky v spojení s pandémiou taktiež nepomohli mnohým odvetviam, no zdá sa, že odvetviu smartfónov to až tak neuškodilo. Vzhľadom na zvyšujúce sa ceny smartfónov, ale i ich nedostatok na trhu, nárast 5,3 percent je preto viac než nečakaný. Konkrétne by sa dodávky smartfónov mali zastaviť na hranici približne 1,35 miliardy kusov. Údaje, ale i vývoj predajov smartfónov (vrátane budúcich odhadov na najbližšie obdobie), si môžete pozrieť na obrázku nižšie.

idc
Zdroj: gizmochina.com

Očakávaný nárast mal byť pôvodne ešte vyšší. Prognóza sa znížila na 5,3 percent z pôvodných 7,4 percent. Spôsobili to najmä aj výsledky z tretieho kvartálu, ktoré boli horšie než sa predpokladalo. Nedostatok komponentov výrobcov zasiahol viac, než sa očakávalo. A táto situácia by sa nemala zlepšiť až do polovice roku 2022, preto sa aj predpoklady v tomto smere znížili z 3,4 percent na 3 percentá. Rovnako však treba povedať, že tento rok porovnáme s rokom 2021, kedy pandémia COVID-19 zasiahla svet v plnej sile a celkovo dopyt ako taký, bol stlmený.

V horizonte 5 rokov sa očakáva iba rast

IDC celkovo predpokladá znižovanie nedostatku komponentov a postupné vyriešenie neľahkej situácie. Na najbližších päť rokov sa očakáva 3,5 percentná miera rastu ročne. Tento rast bude poháňaný hlavne zadržiavaným dopytom, no aj postupným úplným prechodom od obyčajných mobilov k smartfónov a ich celková klesajúca predajná cena.

IDC taktiež hovorí, že nedostatok komponentov najviac ovplyvnil predajcov 4G smartfónov, ktorých modelov je na trhu oveľa viac než modelov podporujúcich 5G. To bol podľa odborníkov z IDC hlavný dôvod prepadu v treťom kvartáli 2021.

V poslednej časti tohto roka by malo dôjsť k jednocifernému poklesu, ktorý bude ale najviac citeľný v ázijsko-pacifickom regióne s výnimkou JaponskaČíny. Celkovo by za posledný rok mala stagnáciu dosiahnuť len Čína, zvyšné regióny by vďaka týmto pozitívnym číslám mali dosiahnuť celkový rast.

Máme tu aj štatistiku priemerných cien smartfónov s konkrétnym operačným systémom. Majitelia Android zariadení za svoj nový smartfón minuli v priemere 265 dolárov, kdežto majitelia smartfónov s operačným systémom iOS zaň v priemere zaplatili 950 dolárov.

Mohlo by vás tiež zaujímať