Xiaomi Mi Air technolgia_bezdrotove nabijanie do niekolkych metrov
Zdroj: Xiaomi

Čína nedovolí použitie Hyper Charge od Xiaomi: Ako sa obmedzenie dotkne nás?

Niet pochýb, že inovácie idú vpred míľovými krokmi. Xiaomi je mladým inovatívnym čínskym výrobcom, ktorý prináša mnoho nových technológií medzi smartfóny a jednou z nich je i nabíjanie Hyper Charge. To bolo predstavené len nedávno a umožňuje nabíjanie s výkonom až 200W pre káblový spôsob. Čo je však teraz dôležité, je 120W bezdrôtové nabíjanie, ktoré je klasifikované ako Hyper Charge tiež. Podľa portálu Explica.co sa práve Čína ako technologická veľmoc plánuje postaviť proti takýmto obrovským číslam. Už čoskoro by sme teda mohli sledovať obmedzenie bezdrôtového nabíjania na „len“ 50W. Aký to bude mať dopad pre európske modely?

Obmedzenie nabíjania

Každý jeden výrobca sa naháňa za vyššími číslami. Tento rok sa väčšina z nich naháňa za rýchlejším nabíjaním, o čom svedčí i 67W bezdrôtové nabíjanie napríklad vo vlajkovom Mi 11 Ultra. Xiaomi nám však nedávno dokázalo, že má aj na viac. 120W nabijanie však v Číne nebude vôbec využité, keďže od budúceho roku bude zakázané akékoľvek bezdrôtové nabíjanie prekračujúce kapacitu 50W.

Čína teda od roku 2022 zastaví inováciu v bezdrôtovom nabíjaní hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým z nich je plytvanie obrovským množstvom energie a extrémnym prehrievaním. V hre sú teda ekologické dôvody i šetrenie energiou, rýchlonabíjanie však dokáže narušovať i rôzne iné technológie, ako napríklad letecké technológie, morské navigácie či vesmírny výskum.

Aké budú dopady pre Európu?

Keďže sa zákaz bude vzťahovať čisto len pre Čínu, je možné, že sa 120W bezdrôtového nabíjania v Európe dočkáme. Za spomenutie stojí i 80W bezdrôtová nabíjačka predstavená spolu s Mi 11 Ultra, ktorá je taktiež nad čínske limity. Teoreticky by teda u nás obmedzenie platiť nemuselo, otázne však je, či spoločnosti ako Xiaomi neprestanú vyrábať smartfóny s podporou takéhoto nabíjania. Čína dala spoločnostiam jasné podmienky a je celkom možné, že Xiaomi sa v rámci úspory prestane venovať bezdrôtovému nabíjaniu vo vyšších číslach.

Aké nabíjanie podporuje váš smartfón a nabíjate ho i bezdrôtovo? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať