Xiaomi Mi A2
Zdroj: Youtube.com (GadgetIn)

Dva populárne Xiaomi smartfóny sú už mesiace bez aktualizácie: Končí sa ich podpora?

Keď Xiaomi v roku 2017 predstavilo model Mi A1, začala sa éra smartfónov s čistým Androidom. Program AndroidOne nalákal mnohých fanúšikov, ktorí však neboli spokojní s nadstavbou MIUI a prísľub pravidelných aktualizácií bol jednoducho snom. O rok neskôr spoločnosť predstavila druhú generáciu smartfónov s čistým Androidom, tentoraz pod označením Mi A2 a jeho slabšou verziou Mi A2 Lite. Práve o týchto dvoch smartfónoch sa dnes budeme rozprávať. Portál Notebookcheck.net informuje o jeho niekoľkomesačnej absencii aktualizácií. Končí sa ich oficiálna podpora?

Prísľub troch veľkých aktualizácií

Program AndroidOne združoval smartfóny naprieč výrobcami, ktoré boli predstavené bez akejkoľvek nadstavby a upravenia výrobcom. Čistý Android mal svoje výhody i nevýhody. Napriek nižšej možnosti prispôsobenia smartfónu bol hlavnou výhodou prísľub troch veľkých aktualizácií systému a pravideľných bezpečnostných záplat.

Modely Mi A2 a Mi A2 Lite boli predstavené v júli 2018 s operačným systémom Android 8.1 Oreo. Pre smartfóny by to znamenal prísľub aktualizácie na Android 9 Pie, Android 10 a taktiež na najnovší Android 11. Oba smartfóny však ostali „zaseknuté“ na systéme Android 10 a čo horšie, oba bežia na bezpečnostnej záplate zo začiatku tohto roka. Ukončilo tak Xiaomi v tichosti oficiálnu podporu týchto smartfónov? S najväčšou pravdepodobnosťou Xiaomi na tieto modely jednoducho zabudlo a ďalšie aktualizácie očakávať už nemusíme.

Xiaomi a AndroidOne

Ako sme spomínali, čínsky gigant začal využívať program čistého Androidu v roku 2017. Modely Mi A1 sa tešili veľkej obľube a rovnakú slávu zažili i smartfóny Mi A2. AndroidOne však v sebe prinášal viacero chýb, keďže práve nadstavba robí zo Xiaomi smartfónov to, prečo sme ich fanúšikmi.

Po tretej generácii modelov Mi A3, ktorá zažila hneď niekoľko chybných aktualizácií a problémov nielen s Androidom 11, ale i jeho predchádzajúcou verziou sa Xiaomi rozhodlo líniu s čistým Androidom ukončiť. Modelov Mi A4 sme sa nikdy nedočkali, a preto je veľmi pravdepodobné, že Xiaomi začne pomaly odstavovať zariadenia so systémom AndroidOne a časom ostanú v obehu len smartfóny s nadstavbou MIUI.

Vlastnili ste smartfón s čistým Androidom? Alebo nedáte dopustiť na upravený systém s nadstavbou? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať