Xiaomi a Huawei
Zdroj: Xiaomiportal.sk (koláž)

HarmonyOS v Xiaomi smartfónoch? Uniká infomácia o dohode s Huawei!

Po rôznych sankciách zo strany USA je pochopiteľné, že čínske spoločnosti chcú mať v zálohe i plán pre prípad ich odstavenia od amerických technológií. Tento prípad sa týka i Xiaomi, ktoré podľa všetkého uzavrelo spoluprácu s Oppom a čínskym Unisocom pre vývoj vlastného 5G čipsetu. Čínsky gigant nenecháva nič na náhodu a podľa portálu Techradar.com Xiaomi rieši i prípadné odstavenie od Androidu. A obracia sa práve na sankciami sužovaný Huawei a jeho HarmonyOS.

HarmonyOS a Xiaomi?

HarmonyOS je vlastným operačným systémom od Huawei, ktorý má byť alternatívou a zároveň konkurenciou pre Android. Najnovšie informácie však odhaľujú, že  niekoľko čínskych spoločností údajne kontaktovalo Huawei. Išlo práve o takmer dokončený HarmonyOS, ktorý má čoskoro debutovať v prvých smartfónoch a keďže vzťahy USA a Číny sú také, aké sú, Xiaomi, Oppo, Vivo a mnohé ďalšie spoločnosti nenechávajú nič na náhodu.

Všetky smartfóny od spomínaných spoločností bežia na Androide, ktorý je popri iOS snáď jedinou možnou voľbou na trhu. S príchodom HarmonyOS by sa postavenie Androidu mohlo zmeniť, je však otázkou, dokázali by si jeho dlhoroční používatelia zvyknúť na iné rozhranie a život bez Google služieb?

Príde Android o svoje postavenie?

Operačný systém Android v dnešnej dobe používa viac ako 87% smartfónov na celom svete. Vydanie vlastnej alternatívy od Huawei určite zamieša kartami a operačný systém od Googlu môže stratiť svoje významné postavenie. Do hry nám okrem HarmonyOS vstupuje i dlhoočakávaný Fuchsia OS taktiež od Google.

S príchodom ďalšieho operačného systému od Google by mohol Android stratiť významné percentá. Americký gigant sa netají tým, že Fuchsia OS má byť multifunkčný systém, ktorý by mohol v budúcnosti Android nahradiť. Vo vývoji je od roku 2016, avšak jeho vydanie medzi zariadenia zatiaľ nemá stanovený dátum. Hrozí teda zánik Androidu?

Mnohí z nás využívajú operačný systém Android už dlhé roky. Zmena systému nielen v smartfónoch od Xiaomi by mohla priniesť ako zmätok, tak i rôzne výhody najmä po stránke softvérovej stability. Dokázali by ste však fungovať bez služieb Google? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať