ad-block titulka
Zdroj: AdBlock (úprava xmobile.sk)

Máte vo svojom zariadení aktívny ad-block? Pozrite sa, či je v poriadku využívať služby pre blokovanie reklám

Je bezpečné používať vo svojom zariadení ad-block? Pozrite sa na výhody tejto služby ale aj to, prečo nie je úplne etické službu využívať.

Reklamy sa nachádzajú všade okolo nás a všetci sa určite zhodneme na tom, že na nás môžu mať veľký vplyv. Či už sa rozprávame o reklamách, ktoré cielia na naše prehliadané stránky a ponúkajú nám podobné produkty, alebo sú tu reklamy, ktoré prinášajú úplne nerelevantné výsledky. Najotravnejšie reklamy vedia byť tie vyskakovacie v aplikáciách, ktoré na nás vyskočia v tej najnevhodnejšej chvíli a nedajú sa nijako zatvoriť. A to ešte nespomíname reklamy na stránkach pre sledovanie filmov a seriálov zadarmo, ktoré by sme zrejme svojim deťom neukázali. Reklamy vedia byť poriadne otravné, a preto častokrát siahneme po službách ponúkajúcich blokovanie reklám známych ako ad-block. Je však ich používanie bezpečné a v poriadku? Na túto problematiku sa pozrel portál intego.com.

Je používanie služby ad-block bezpečné?

Pri každej dodatočnej službe v našom smartfóne alebo počítači je na mieste, aby sme spochybňovali jej bezpečnosť. Najmä keď sa rozprávame o niečom takom, čo bude sledovať náš pohyb na internete rovnako ako ad-block. Takáto služba na blokovanie reklám to však robí s etickým zámerom, priniesť nám väčšie pohodlie pri používaní zariadenia. Ak teda máte obavy z jej používania, nemusíte. Naopak so sebou prináša niekoľko výhod, ktoré náš používateľský zážitok vedia len vylepšiť a zvýšiť tak náš komfort. Ide napríklad o tieto výhody.

  • Odstránenie rušivých reklám, stránky sú tak jednoduchšie na čítanie
  • Zrýchlenie načítavania webových stránok
  • Zabránenie sledovania nášho pohybu pred predajcami
  • Zníženie šírky pásma siete (dôležité pri mobilných zariadeniach)
  • Zníženie spotreby batérie (opäť dôležité pri mobilných zariadeniach)
  • Blokovanie falošných správ
  • Ochrana pred malvérmi

Okrem blokovania reklám nás totiž môžu služby ako ad-block ochrániť pred tzv. trackovaním. Ide o situáciu, kedy predajcovia sledujú, aké weby navštevujeme a podľa toho nám ponúkajú produkty a služby, ktoré by sa nám potenciálne mohli páčiť. Aj tomu sa však vieme vyhnúť, keďže to nemusí byť úplne najpríjemnejšie.

Je však takáto služba etická?

Aj reklamy majú svoje opodstatnenie a nie každá reklama musí znamenať nutné zlo. Práve reklamy umožňujú portálom prinášať obsah zadarmo a nejakú menšiu reklama medzi textom vieme prehliadnuť. Z tohto dôvodu sa neodporúča využívať ad-block v zariadeniach pri portáloch, kde vám reklama vyslovene neprekáža alebo priam až neškodí. Ak teda už zvažujete využívať službu pre blokovanie reklám vo svojom zariadení, prípadne ju aj využívate, skúste zvážiť jej využívanie len vyslovene pri stránkach, ktoré nevyzerajú dôveryhodne. V prípade že chcete svoj obľúbený portál podporiť, odporúčame vám si ho pridať medzi výnimky, v ktorých sa vám reklamy zobrazovať budú.

Samozrejme že sa však môžete pohybovať aj v menej bezpečných priestoroch, kde blokovanie reklám môže byť užitočným pomocníkom z ohľadu bezpečnosti. Predtým, než túto službu ale využijete, skúste zvážiť to, či ju na danej stránke naozaj potrebujete využívať.

Využívate vo svojom zariadení ad-block? A prečo ste sa pre jeho používanie (ne)rozhodli? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať