Xiaomi Mi Note 10 Lite
Zdroj: Unsplash.com

Mi Note 10 Lite získal aktualizáciu na MIUI 13 a Android 12: Čo však bude s modelmi Mi Note 10 a Mi Note 10 Pro?

Modely Mi Note 10 a Mi Note 10 Pro nezískajú Android 12. Ich aktualizácia by však už mala byť za rohom, podobne ako ich lacnejší Lite model.

Pred niekoľkými dňami sme sa dozvedeli, že Xiaomi prekvapivo aktualizovalo model Mi Note 10 Lite na najnovšiu verziu nadstavby MIUI a tiež Androidu. Smartfón, ktorý mal spadať niekde až do tretej vlny aktualizácií bol aktualizovaný prednostne, čo nás celkom prekvapilo. Majitelia tohto modelu sa však určite museli potešiť, pretože takáto skorá aktualizácia pre dva roky starý model nie je úplne zvyčajná. Lite verzia smartfónu má však ešte dvoch lepšie vybavených súrodencov. Ide o populárne smartfóny s označením Mi Note 10 a Mi Note 10 Pro, ktoré sa na trhu uchytili ako špičkové smartfóny so zakriveným AMOLED displejom a 108mpx penta kamerou. Ako to však bude s nimi, prečo ich Xiaomi už na MIUI 13 a Android 12 neaktualizovalo? Odpoveď nám prináša komunita Xiaomiui.

Prečo Xiaomi ešte neaktualizovalo modely Mi Note 10 a Mi Note 10 Pro?

Ako sme už uviedli v úvode, aktualizácia modelu Mi Note 10 Lite bola predčasná. Tento model obdržal svoju aktualizáciu len preto, že adaptácia systému bola úspešná skôr a všetky testy prebehli bez problémov. Vďaka tomu si majitelia tohto smartfónu z apríla roku 2020 môžu užívať Android 12 spolu s nadstavbou MIUI 13 medzi prvými. To však neplatí o smartfónoch ako Mi Note 10, resp. Mi Note 10 Pro. Pretože zatiaľ čo model s prívlastkom Lite bol predstavený s Androidom 10 pred dvoma rokmi, zvyšné dva modely prišli v novembri roku 2019 a so systémom Android 9 Pie.

Pre model Mi Note 10 Lite je tak toto druhá veľká aktualizácia Androidu, ktorú by získal skôr či neskôr. Lite verzia smartfónu je o niečo novšia a neskôr predstavená. Mi Note 10 spolu s Mi Note 10 Pro tak prišli skôr a aktualizácie by sa mali dočkať o niečo neskôr. A to platí aj napriek tomu, že sú oba modely lepšie vybavené, ako Lite verzia. V tomto prípade teda platí jednoduché pravidlo, novšie smartfóny získavajú aktualizácie skôr.

Nezískajú však tú istú verziu systému

Aj keď sú smartfóny ako Mi Note 10 a Mi Note 10 Pro lepšie vybavenými smartfónmi, nemôžu sa tešiť na rovnakú systémovú podporu ako ich lacnejší Lite súrodenec. Nakoľko bol predstavený neskôr, získal v základnej výbave aj novšiu verziu Androidu. A práve toto bude kameňom úrazu pre lepšie vybavené smartfóny. Keďže pôvodne prišli so systémom Android 9 Pie, ich vrcholnou verziou je Android 11, ktorý už získali. Na najnovší Android 12 sa tak majitelia týchto modelov tešiť nebudú.

Predsalen však získajú nadstavbu MIUI 13, ktorá bude postavená na staršom Androide 11. Xiaomi tak už pracuje na adaptácii a testovaní tohto systému pre smartfóny, ktoré ku nám prišli koncom roka 2019. Aktualizáciu by sme pre ne mohli očakávať v blízkej dobe, nakoľko už koncom tohto mesiaca končí prvá vlna aktualizácií a Xiaomi sa sústredí na aktualizáciu starších či lacnejších modelov.

Vlastníte stále niektorý model z tejto trojice? A získa váš model ešte Android 12? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať