Nový fresh look Android 12
Zdroj: xiaomiadictos.com

Nemecko zvažuje zavedenie povinnej 7-ročnej softvérovej podpory pre smartfóny

Softvérová podpora najmä zo strany OEM výrobcov zariadení s mobilným operačným systémom Android už roky nie je ideálna, no v posledných rokoch sa situácia čiastočne zlepšuje. OEM výrobcovia by si aj napriek zlepšujúcemu sa trendu mohli zobrať príklad z amerického giganta Apple, ktorý plánuje ponúknuť najnovšiu aktualizáciu svojho operačného systému iOS aj pre 7 ročné smartfóny. Pochopiteľne, takáto vízia je čiastočnou sci-fi predstavou a výrobcovia Android zariadení sa ku tak zásadnému predlžovaniu softvérovej podpory príliš nemajú. Najnovšie správy z legislatívnych kuloárov Európskej únie a najmä Nemecka však naznačujú, že nútenému natiahnutiu softvérovej podpory sa jednoducho výrobcovia Android zariadení nevyhnú, informuje portál XDA-Developers.com.

Povinná 5 ročná softvérová podpora

Európska únia sa už od začiatku tohto roka pohráva s myšlienkou núteného predĺženia softvérovej podpory až na 5 rokov. Konkrétne má ísť o predĺženie dostupnosti aspoň bezpečnostných záplat v softvéri smartfónov, čo by zrejme väčšina OEM výrobcov prekusla. O čosi nepríjemnejšou novinkou pre výrobcov by však mohlo byť aj nútené ponúkanie cenovo dostupných náhradných dielov v rovnakom časovom rámci.

Nemecko požaduje ešte dlhšiu softvérovú podporu

Pre nemeckých zákonodarcov však nie sú ani plány Európskej únie postačujúce. Spolková vláda totižto predstavila svoje plány, ktorých súčasťou je predĺženie softvérovej podpory ešte o ďalšie dva roky, čiže na konečných 7 rokov. Po rovnakú dobu budú mať výrobcovia povinnosť ponúkať náhradné diely za vopred stanovené a zverejnené ceny, ktoré sa ani rokmi nesmú zmeniť.

Dodanie náhradných dielov behom niekoľkých dní

Ďalším opatrením nemeckej spolkovej vlády má byť aj prinútiť výrobcov aby skracovali dodávanie náhradných dielov na čo najkratšiu možnú dobu. Podľa hovorcu Ministerstva hospodárstva by dlhé dodacie lehoty náhradných dielov mohli spotrebiteľov prinútiť ku tomu, aby radšej siahli po novom zariadení. Skrátenie dodacej lehoty náhradných dielov má v pláne zakomponovať do legislatívy aj spomínaná EÚ, v ktorej prípade sa momentálne hovorí o dodacej lehote 5 pracovných dní. V prípade Nemecka zatiaľ nepoznáme presný časový harmonogram, no podľa všetkého Nemecká vláda siahne po ešte agresívnejšom skrátení dodacích lehôt.

Mohlo by vás tiež zaujímať