duckduckgo
Zdroj: spreadprivacy.com

Novinka v populárnom prehliadači zabráni aplikáciám tretích strán sledovať Android používateľov

Čoraz populárnejší prehliadač DuckDuckGo prichádza s reakciou na silnejúci tlak zo strany spotrebiteľov. Ich nový vstavaný nástroj bude sledovať a zároveň vedieť blokovať ďalším aplikáciám prístup k rôznym informáciám, ktoré tieto aplikácie ani nepotrebujú, ale zbierajú ich. Táto funkcia sa bude nazývať App Tracking Protection a DuckDuckGo chce týmto poskytnúť lepšiu ochranu a prehľad, ako podobná funkcia zo strany Apple. Na informáciu upozornil web theverge.com

Tento nástroj sa zatiaľ nedá stiahnuť samostatne. Nateraz je funkcia dostupná len v rámci tohto prehliadača, ktorý sa od začiatku zameriava na zabezpečené prehliadanie internetu. Nástroj už niektorí môžu používať v beta verzií, aktualizácia postupne príde na viaceré Android zariadenia. Napriek tomu, že nová vychytávka je len súčasťou prehliadača, bude fungovať pre celý smartfón.

duckduckgo
Zdroj: spreadprivacy.com

Po tom, čo si v prehliadači danú ochranu zapnete, bude bežať na pozadí s tým, že vie rozpoznať, kedy nejaká aplikácia chce odoslať informácie a vie danej akcii zabrániť. V aplikácii prehliadača taktiež budete vedieť naživo sledovať, ktorá aplikácia sa o takéto niečo pokúsila.

Aj keď to nie je vyslovene funkcia VPN, zariadenie sa bude správať ako keby tomu tak bolo.

Už počas prvotných testov DuckDuckGo odhalilo, že až 96 percent najpopulárnejších Android aplikácií istým spôsobom získava a odosiela údaje o nás, najmä technologickým gigantom ako je GoogleFacebook, primárne na lepšie zacielenie reklám.

duckduckgo
Zdroj: spreadprivacy.com

Ako je už spomenuté vyššie, aplikácia je stále v beta verzii, no do čakacej listiny sa môžete zaradiť aj vy. Stačí mať nainštalovaný prehliadať DuckDuckGo a v nastaveniach pri App Tracking Protection sa môžete do tejto listiny zapísať, spoločnosť každý týždeň umožní niektorým užívateľ z čakacej listiny prístup k beta verzii.

Je zrejmé, že DuckDuckGo nemôže meniť zdrojový kód operačného systému, ako to vie Google či Apple, no prináša veľmi zaujímavý nástroj na ochranu nášho súkromia, a v kombinácii s už vstavanými funkciami na ochranu súkromia to môže výrazne prispieť a zlepšiť ochranu používateľa nielen na internete.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Show Comments (0)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.