Poco M4 Pro_displej
Zdroj: YouTube (ProductNation)

Objavil sa vám na displeji tzv. ghost touch? Pozrite sa, ako ho môžete odstrániť!

Ghost touch sa môže týkať aj vášho smartfónu. O čo ide a ako to môžete vyriešiť? Pozrite sa s nami na riešenie závažného problému.

Jednou z najviac poruchových súčiastok v smartfóne je aj displej. Okrem toho, že ho môžeme rozbiť či poškriabať, môžeme sa dostať aj do situácie, kedy poškodenie je je až také viditeľné. Rozprávame sa o situácii, kedy sa nám objaví tzv. ghost touch a my sa s ním musíme vysporiadať. V prípade objavenia tohto javu sa nám stáva to, že displej eviduje akýsi dotyk, aj keď ho nevykonávame. Z toho dôvodu sa nám s naším smartfónom pracuje o niečo ťažšie a navyše sa môže stať, že sa samovoľne budú otvárať aplikácie alebo robiť nejaké úkony. Čo ale v prípade takejto situácie robiť? Bližšie informácie nám prináša portál makeuseof.com.

V prvom rade skontrolujte nabíjačku

Aj keď sa nám to môže zdať zvláštne, za problémom môže stáť naša nabíjačka. Najčastejšie sa totiž ghost touch objavuje vo chvíli, kedy svoje zariadenie nabíjame, pričom využívame menej kvalitné adaptéry či káble. Tieto nabíjačky môžu ovplyvniť funkcionalitu vrstvy displeja, ktorá číta naše dotyky a odpovedá na naše príkazy. Aby sme teda vyriešili náš problém, mali by sme skúsiť inú nabíjačku. Okrem toho by sme sa mali zamyslieť aj nad aplikáciami, ktoré bežia na pozadí. Aj tie môžu totiž vytvárať problémy, ktoré budú priamo narúšať chod nášho displeja.

Poco M4 5G displej
Zdroj: YouTube (Poco Global)

Ďalším postupom bude vyčistenie displeja. Aj rôzne nečistoty na displeji môžu spôsobiť problémy s dotykom, ktoré vedú ku ghost touch. Pamätajte si však, že displej by sa mal čistiť suchou utierkou. Ak už potrebujete odstrániť rozsiahle nečistoty, môžete utierku jemne navlhčiť čistou vodou. V žiadnom prípade ale nepoužívajte prípravky na báze alkoholu. Ak na displeji máte nalepenú ochranu v podobe fólie či temperovaného skla, mali by ste ho vymeniť. Zle nalepená ochrana totiž rovnako môže spôsobovať problémy s dotykom displeja.

Pozor na prehrievanie

Aj zvýšená teplota zariadenia môže mať za dôsledok tzv. ghost touch. V prípade, že sa tento nevyvolaný dotyk objavuje najmä vo chvíli, kedy so smartfónom pracujete už dlhšiu dobu, prípadne pri práci na priamom slnku, mali by ste si dať na chvíľu pauzu a nechať zariadenie schladiť. Aj teplo môže totiž nepriaznivo pôsobiť na displej. Ak vám doteraz nič nepomohlo, riešením môže byť aj aktualizácia. Už neraz sa stalo, že chybná aktualizácia spôsobila falošné dotyky a používatelia si nevedeli s displejom svojho zariadenia rady.

Xiaomi 11 Lite_displej
Zdroj: YouTube (GSMArena Official)

Posledným riešením pre nás môže byť uvedenie zariadenia do továrenských nastavení. Ide však o naozaj poslednú možnosť, ktorú môžeme vykonať doma bez toho, aby sme navštívili servis. Ak nám teda nič vyššie spomenuté nepomohlo, mali by sme navštíviť servis. S najväčšou pravdepodobnosťou totiž ide o chybu, ktorá poškodila náš hardvér a budeme potrebovať vymeniť svoj displej, ak sa teda nepoškodila priamo základná doska.

Už ste sa niekedy stretli s podobným problémom? A ako sa vám ho podarilo vyriešiť? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať