ako funguje ochladzovac vzduchu
unsplash.com (Bench Accounting)

Ochladzovač vzduchu: Ako funguje, aké sú jeho výhody a kam sa hodí?

Čo je ochladzovač vzduchu a ako funguje?

Ochladzovač vzduchu je jednoducho povedané ventilátor vylepšený chladiacim systémom so zásobníkom na studenú vodu alebo ľad.

ochladzovač vzduchu 1

Ochladzovače vzduchu fungujú na princípe výmeny vzduchu, pričom ventilátor do ochladzovača nasáva teplý vzduch zozadu a spredu fúka ochladený vzduch. Chladič vzduchu využíva chladiacu batériu, cez ktorú prúdi vzduch a nasáva chlad zo zásobníka na studenú vodu alebo ľad. Tento proces má za následok zníženie teploty vzduchu v miestnosti.

Zásobník ochladzovača vzduchu môžete naplniť studenou vodou alebo ľadom. Ak však chcete maximalizovať účinok ochladzovača vzduchu, naplňte zásobník ľadom, studená voda je o niečo menej efektívna.

Ochladzovač vzduchu dokáže znížiť teplotu v miestnosti v priemere o 4°C, čo je oproti výsledku klimatizácie nevýhodou. Mnoho ľudí však oceňuje tieto mobilné chladiče pre ich nízku úroveň hlučnosti, úspornosť energie a relatívne nízku cenu.

Aký je rozdiel medzi ochladzovačom vzduchu a klimatizáciou?

Pozor, nemýľte si ochladzovač vzduchu s klimatizáciou. Hoci obe zariadenia pracujú na ochladzovaní vzduchu, fungujú odlišne. Chladič vzduchu znižuje teplotu v miestnosti pomocou ventilátora a zvlhčovania vzduchu, a poskytuje tak príjemnejšie prostredie v miestnosti.

Klimatizácia aktívne odvádza teplo von z miestnosti vďaka chladiacemu okruhu – ten pozostáva z výparníka, ktorý odoberá teplo z miestnosti, kondenzátora, ktorý odovzdáva teplo vonkajšiemu prostrediu, kompresora, ktorý sa stará o cirkuláciu chladiva (najčastejšie ide o freóny) a expanzného ventila na reguláciu prúdenia freónov.

ochladzovač vzduchu 3

Aké sú výhody ochladzovača vzduchu?

 • Ochladzovač vzduchu má tiež funkciu zvlhčovať vzduch v miestnosti, vďaka čomu sa znižuje riziko prechladnutia počas letných mesiacov.
 • Úroveň ventilátora ochladzovača vzduchu si môžete nastaviť v niekoľkých stupňoch, takže na vás bude fúkať ochladený vzduch presne tak, ako sa vám to hodí.
 • Používanie ochladzovača vzduchu je jednoduché a nevyžaduje sa žiadna inštalácia.
 • Ochladzovače vzduchu sú cenovo prístupnejšie ako klimatizácie.
 • Spotreba energie je nízka – porovnateľná so silnejšou žiarovkou.
 • Keďže neobsahujú kompresor, dosahujú nižšiu úroveň hlučnosti ako klimatizácie o približne 10 dB. Hlučnosť ochladzovačov vzduchu je v priemere 55 dB.
 • Manipulácia s ochladzovačom vzduchu je naozaj jednoduchá, nakoľko zariadenie váži len okolo 2 kg.
 • Moderné ochladzovače vzduchu je možné ovládať cez smartfón alebo tablet. Stačí mať pripojenie na wifi a aplikáciu Klarstein.

Kam sa hodí ochladzovač vzduchu?

 • Ochladzovač vzduchu dokáže naraz pracovať len v 1 miestnosti, preto sa skôr odporúča do menších priestorov.
 • Keďže ide o zariadenie s nízkou hlučnosťou, je vhodný do akejkoľvek miestnosti vrátane spálne či detskej izby.
 • Ochladzovač vzduchu si môžete vziať so sebou aj na cesty. Dá sa používať i v aute či v karaváne.
 • Okrem ochladzovania má ochladzovač vzduchu schopnosť vzduch zvlhčovať, čo ocenia najmä alergici, deti a starší členovia domácnosti.

ochladzovač vzduchu 4

Ochladzovač vzduchu s ionizátorom

Ochladzovač vzduchu s ionizátorom čistí vzduch od škodlivých látok. Toto zariadenie má zabudovaný špeciálny vzduchový filter – najčastejšie HEPA filter, ktorý zachytáva molekuly a častice prúdiace vzduchom.  Na ióny sa naviaže kyslík, následne sa vytvoria záporne nabité častice nazývané anióny. Na anióny sa zase naviažu baktérie, prach a iné patogény z kyslíka, spoja sa a vytvoria “chumáče” prachu, ktoré sa zachytávajú pomocou iného filtra – napríklad HEPA filtra.

Ochladzovač vzduchu s ionizátorom je prevenciou proti šíreniu húb, roztočov, pachov a vírusov. Okrem toho ionizačná technika dokáže odstrániť aj zápach spôsobený plesňami. Pokiaľ máte problém s častým vetraním pivničných priestorov alebo víkendovej chaty, ochladzovač vzduchu s ionizátorom vám bude dobrým pomocníkom.

Mohlo by vás tiež zaujímať