Xiaomi-vs-google
Zdroj: Xiaomi, Google, Pixabay.com (Geralt)

Oficiálne vyjadrenie Xiaomi. Ako je to so zákazom inštalácie GMS?

Spoločnosť Xiaomi sa prostredníctvom svojho oficiálneho účtu na sieti Weibo vyjadrila, ako je to s inštalovaním aplikácií od Google v Číne

Pred pár dňami svet obletela informácia, že Xiaomi začne blokovať inštalovanie Google služieb (GMS – Google Mobile Services) vo svojich smartfónoch fungujúcich na čínskej ROM. Xiaomi sa dnes oficiálne vyjadrilo k spomínanej klebete, ktorá sa šírila internetom. Ako to teda bude? Vyjadrenie sprostredkoval portál Gizchina.com

Informáciu vypustil neoficiálny zdroj

V prvom rade Xiaomi vo svojom vyjadrení uvádza veci na pravú mieru. Xiaomi Answer Community Group nie je oficiálny zdroj informácií, teda informácia o zákaze inštalácie GMS v Číne nebola overená. Domáce i zahraničné médiá sa toho však chytili a na dôveryhodnosť zdroja nepozerali. Informácia bola následne vedená ako oficiálna. Taktiež jej napomáhal fakt, že Xiaomi bolo zaradené na americký blacklist, teda to vyzeralo ako odplata USA za spôsobené komplikácie. A tak teraz prichádza oficiálny profil spoločnosti Xiaomi, ktorý na sociálnej sieti Weibo spomína, že informácia bola pravdivá len čiastočne.

Aplikácie sa nebudú dať inštalovať, pretože budú predinštalované

Doteraz bolo možné si v Číne na smartfónoch Xiaomi Google služby nainštalovať. Služby ale neboli pri kúpe nainštalované, nebol k tomu dôvod, pretože v Číne dominujú iné služby a Google si tam veľmi neobľubujú. V skutočnosti, existuje len niekoľko výrobcov, ktorí ich vkladajú priamo do nových smartfónov. Xiaomi sa teda vydáva touto cestou a vyvracia informáciu, že by svoju púť s GMS ukončili i keď len v čínskej ROM. Naopak, spoluprácu posília. Nakoniec je teda na pôvodnej správe vydanej pár dní dozadu pravdy len toľko, že služby nebude možné nainštalovať, ale dôvodom bude už ich existencia v smartfónoch.

vyjadrenie xiaomi_ku GSM sluzbam
Zdroj: Xiaomi

A čo bude už s existujúcimi smartfónmi?

Pre už zakúpené a vydané modely sa nemení vôbec nič, služby, ktoré budú mať nainštalované im ostanú a predpokladáme, že zvyšné budú dodané priamo aktualizáciou systému, odkiaľ nebude možné ich odinštalovať.

Pre Xiaomi je toto obrovský krok práve v tejto situácii, kedy majú prísť o amerických investorov. Je logické, že spoločnosť Google nebude chcieť prísť neskôr o tak veľkého odoberateľa služieb a práve tento fakt môže Xiaomi v budúcnosti značne pomôcť.

Mohlo by vás tiež zaujímať