smartfon vzhlad rozhrania
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

Prečo by sme si mali svoj smartfón obmieňať každé dva roky? Tieto dôvody by ste mali nasledovať!

Výmena smartfónu každé dva roky so sebou prináša viac výhod, ako by sme si mohli myslieť. Dokážeme tak ušetriť a vyskúšať niečo nové.

Výrobcovia smartfónov nás neustále zásobujú novými a novými zariadeniami pri ktorých si častokrát položíme otázku, či je to vlastne nutné. Má vôbec kto toľké smartfóny stále kupovať? Veď ich je na trhu neskutočné množstvo! V skutočnosti je však na svete i mnoho ľudí, ktoré svoje zariadenia vymieňajú častejšie, ako každé dva roky. Niektorí si však svoje zariadenia ponechávajú i pokojne viac ako päť rokov, čo pre nich môže byť síce komfortné, pretože sa nemusia zaoberať nastavovaním nového smartfónu. Rovnako tiež môžu ušetriť množstvo peňazí, ktoré môžu utratiť niekde inde. Na druhú stranu však ponechávanie si starého smartfónu so sebou prináša i niekoľko nevýhod. Na tie sa teraz vďaka portálu reviewgeek.com pozrieme spolu a povieme si, prečo by sme svoj smartfón mali skutočne obmieňať najlepšie raz za dva roky.

Bezpečnosť by mala byť na prvom mieste

I keď pre niekoho môže byť komfortné, že nezískava nové aktualizácie a jeho smartfón sa pokojne i roky nemení, prináša to viac škody ako úžitku. Dôvodom sú bezpečnostné aktualizácie, ktoré v starších zariadeniach chýbajú. Pre útočníkov je teda jednoduchšie napadnúť náš Android smartfón a získať z neho naše citlivé informácie a súbory. Výrobcovia obyčajne prinášajú do smartfónov dva až tri roky bezpečnostných záplat a pravidelných aktualizácií Androidu. Samozrejme sa nájdu i výnimky, no na to by sme sa tak nespoliehali a vo väčšine prípadov je naozaj na mieste vymeniť svoj smartfón už dva roky od jeho kúpy, resp. predstavenia.

Zdroj: YouTube (Technolobe)
Zdroj: YouTube (Technolobe)

Android smartfóny rýchlo strácajú na hodnote

Určite ste sa stretli s prípadom, kedy ste predajcovi smartfónov mohli odpredať svoj starý model a jeho cenu si odpočítať pri kúpe nového zariadenia. Ide o celkom bežný postup, keď chceme ušetriť niekoľko eur a neutratiť za nový smartfón celú svoju výplatu. Android smartfóny však veľmi rýchlo strácajú na hodnote a preto je teda logické, že ak predajcovi venujeme dvojročný model, ušetríme na novom zariadení viac, ako keby sme mu odpredali napríklad päť rokov starý smartfón. Výmenou zariadenia každé dva roky tak dokážeme i ušetriť, ak sa chytíme výmeny starého modelu za nový.

Redmi Note 7
Zdroj: YouTube (Sulit Tech Reviews)

Nový smartfón znamená nové funkcie

Asi nikomu netreba vysvetľovať, že technológie idú stále vpred a starší smartfón nám ponúkne horšiu výbavu. Ak by sme sa teda rozhodli obmieňať svoj smartfón častejšie, stále by sme mohli mať relatívne nové technológie. Ideálnym časom je teda stále obdobie dvoch rokov, pretože v priebehu roka nestihnú ísť technológie natoľko vpred, aby to pre nás bol „veľký skok“. Ak sa však rozprávame už o dvoch rokoch, rozdiel môže byť viditeľný. Veď si predsa len spomeňme, aké modely sme tu mali pred dvoma rokmi? Určite sme tak bežne nevideli rýchlejšie nabíjanie v hodnotách 67W a vyššie a rovnako sme ani nesnívali o vyšších obnovovacích frekvenciách displeja.

Ako často meníte svoje zariadenie vy? A čo vás väčšinou motivuje k výmene vášho zariadenia? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať