smartfon vzhlad rozhrania
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

Smartfónov sa predáva čoraz menej: Situácia nebola takáto zlá už celé roky!

Predaje smartfónov postupne klesajú a výrobcovia sa obávajú zlej situácie. Naposledy sme totiž v takýchto číslach boli pred 6 rokmi.

Výrobcovia smartfónov počas roka vyrobia a predstavia veľké množstvo modelov rôznych cenových kategórií aj tried vo výbave. K tomu, aby si ale mohli dovoliť vyrábať také množstvo telefónov, musia mať k tomu aj odberateľov, teda ľudí, ktorí ich budú aj kupovať. Situácia je však už dlhšie mesiace alarmujúca. Dopyt po nových telefónoch výrazne klesá, následkom čoho sa budú musieť výrobcovia uspokojiť s menším ziskom z predaja. Čo však za touto situáciou stojí a ako veľmi je v skutočnosti vážna? Bližšie informácie nám pripravil portál gizchina.com a my musíme skonštatovať, že nemáme dobré správy. V blízkej dobe by sa totiž situácia zlepšiť nemala.

Predaje smartfónov výrazne klesajú

Keď si porovnáme dáta z tohto štvrťroku s dátami, ktoré sme mali k dispozícii v rovnakej dobe minulý rok, všimli by sme si, že situácia je alarmujúca. Pokles predaja telefónov na trhu je celkovo až 9%, a to len za jeden rok. Predaje smartfónov sa pritom stále znižujú postupne už približne dva roky, keďže používatelia nekupujú nové zariadenia tak, ako tomu bolo v minulosti. Je teda možnosťou, že by sme narazili na koniec konzumného vnímania sveta a uvedomili si, že elektronika vytvára množstvo elektronického odpadu? Nemyslíme si.

Redmi Note 10 Pro_smartfon
Zdroj: YouTube (Renzo Claros – Tech & Cameras)

Pokles predajov smartfónov evidujeme približne od začiatku svetovej pandemickej situácie, ktorá spôsobila, že sa na trhu nenachádzalo dostatok nových zariadení. Teraz sme však narazili na rovnako nízke čísla v predajoch, ako tomu bolo naposledy v roku 2014. Výrobcovia z toho nie sú nadšení, no analytici tvrdia, že sa čísla zlepšia. Toto zlepšenie by však malo prebehnúť pravdepodobne až koncom roka 2023. To by teda znamenalo, že pred sebou máme ešte jeden neúspešný rok.

Prečo sme sa dostali do takejto situácie?

Ako sme už spomenuli, jedným z dôvodom poklesu predajov smartfónov bola aj pandémia a nedostatok modelov na trhu. Rovnako však rátame s tým, že za zníženým predajom telefónov stojí aj zlá ekonomická situácia a inflácia. Súčiastky pre výrobu telefónov sú čoraz drahšie, následkom toho sú aj drahšie smartfóny a používatelia sú čoraz menej ochotní utrácať peniaze za elektroniku. Ľudia viac premýšľajú, na čo svoje peniaze utratia a elektronika dnes už nie je ich prioritou.

Smartfon_kamerovy modul
Zdroj: unsplash.com (Mateusz Tworuszka)

Do úvahy však taktiež prichádza možnosť, že dnešné smartfóny už neprinášajú toľko inovácií, aby oslovili používateľov. Pokrok je v porovnaní s minulosťou o niečo nižší, pričom výrazný príchod nových funkcií a technológií zaznamenávame najmä v prémiovej triede a u vlajkových lodí. Tie však dnes na trh prinášajú s takými cenami, že si ich bežní používatelia môžu len ťažko dovoliť.

Kedy ste si kúpili naposledy nový smartfón vy? A aký bol váš dôvod pre jeho kúpu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať