Oppo smartfón
Zdroj: Unsplash (Tran Quang Thien)

Oppo má problém: Nokia žaluje čínsku spoločnosť na ďalšom trhu, bude to znamenať zákaz predaja?

Spor medzi spoločnosťou Oppo a Nokia sa vyostruje. Najnovšie informácie odhaľujú spor na ďalšom trhu. Príde ďalší zákaz predaja?

Možno ste už započuli o spore medzi spoločnosťami Oppo a Nokia. Dvaja výrobcovia smartfónov patria medzi známejšie spoločnosti, pričom Oppo patrí pod materskú spoločnosť BBK Electronics, ktorá zastrešuje aj známe značky ako OnePlus, vivo či Realme. Nokia je zasa jedným z historicky najznámejších fínskych výrobcov telefónov, pričom dnes sa sústreďuje primárne na lacnejšie a menej vybavené smartfóny s čistým Androidom. Aktuálne však teraz spoločnosť Nokia žaluje Oppo na ďalšom trhu, čo znamená, že spor medzi týmito dvoma výrobcami ešte neskončil. Čo sa vlastne deje a aké to môže mať dôsledky? Bližšie informácie nám prináša portál thetechoutlook.com a my sa na ne teraz pozrieme spoločne.

Nokia vs. Oppo: čo sa vlastne deje?

Spor medzi týmito dvoma známymi výrobcami smartfónov sa tiahne už nejaký ten týždeň. Vo všeobecnosti sa problém nachádza v tom, že Nokia tvrdí, že Oppo porušilo platformu SEP (Service Enablement Platform), ktorá pokrýva všetky sieťové technológie 4G a 5G. Nokia tak zažalovala čínskeho konkurenta ako na európskom, tak aj na čínskom trhu a zdá sa, že sa stále nezastavuje. Po tom, čo sa medializovali kroky fínskej spoločnosti v Európe teraz Nokia žaluje konkurenta na ďalšom trhu.

Prekoná značka OPPO vynikajúce Xiaomi telefóny? V Číne sa to už podarilo.
Zdroj: OPPO

Najnovšie informácie totiž poukazujú na to, že žaloba bola podaná aj v Austrálii. Ide teda o ďalší kontinent, kde si Nokia snaží uplatniť svoje, pričom cieľom sporu má byť jasná dohoda. Výsledkom má byť buď ukončenie pobytu čínskeho Oppa na trhu alebo platenie Nokii za každý jeden predaný smartfón na trhu. Sami musíte uznať, že podmienky sú celkom kruté. A teraz je už len na súde, ako sa rozhodne a aký výsledok z toho pre čínsku spoločnosť spadajúcu pod BBK Electronics bude plynúť.

Problémy aj v Nemecku

Možno sa pýtate, prečo problémy a spor medzi týmito dvoma značkami prišli až tento rok. Do konca minulého roka totiž medzi oboma výrobcami bola platná dohoda na patent, ktorý vlastní Nokia. Vďaka tejto dohode mohlo Oppo beztrestne využívať 5G technológiu vo svojich zariadeniach, pričom technológia pochádzala práve z dielne fínskeho giganta. Začiatkom tohto roka však dohoda expirovala a jej nepredĺženie spôsobilo medzi výrobcami chaos. Podľa správnosti by nové zariadenia od Oppa nemali využívať rovnakú technológiu od Nokie, to sa však nestalo.

Zdroj: unsplash.com (Onur Binay)

Rozruch prišiel aj na trhu v blízkom Nemecku, kde miestny súd rozhodol jasne. Oppo má aktuálne zákaz predaja smartfónov na ich trhu a po novej žalobe v Austrálii je len otázkou času, kedy sa začne táto problematika riešiť aj na iných trhoch. My samozrejme dúfame, že sa problém nevyskytne aj na našom trhu. Čínska spoločnosť na Slovensku pôsobí pomerne krátko, no aj tak si tu už stihla spraviť celkom výraznú reputáciu.

Ste fanúšikmi spoločnosti Oppo? A na ktorú stranu sa v prípade tohto sporu staviate vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať