smartfon vzhlad rozhrania
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

Štúdia odhalila, ktorí výrobcovia smartfónov najviac šetria planétu: Ako dopadol váš favorit?

Pozrite sa na prehľad výrobcov smartfónov, ktorí najviac šetria našu planétu. Ekológia im nie je cudzia, výsledky vás prekvapia.

Aj smartfóny a elektronika sa dajú vyrábať udržateľným spôsobom. Týmto heslom sa riadi niekoľko vrcholných výrobcov telefónov, ktorých radíme aj medzi technologických gigantov. Technológie teda nemusia byť len prostriedkom, ktorý znečisťuje životné prostredie a prispieva ku konzumnému spôsobu života. Ktorí výrobcovia smartfónov však najviac šetria našu planétu? A ktorí zasa najmenej? Odpoveď vás možno prekvapí. Ide o výsledky štúdie Green Smartphones, o ktoré sa s nami podelil portál andro4all.com. Ak vás teda zaujíma, ako dopadla aj vaša obľúbená spoločnosť, ste na správnom mieste. Teraz si totiž povieme, ako sú na tom poprední giganti s ekológiou.

Štúdia skúmala viaceré stránky pri výrobe smartfónov

K tomu, aby mohla štúdia prísť k reálnym výsledkom, sledovali výrobcov smartfónov z viacerých ohľadov. Pozreli sa na to, koľko emisií skleníkových plynov spoločnosť vypúšťa, zároveň na redukciu plastových nádob, plán nulového znečistenia, uhlíkovú neutralitu alebo aj využívanie 100% obnoviteľnej elektriny. Do štúdie sa však zarátavali len výrobcovia, ktorí predajú viac ako 1 milión smartfónov ročne. Naozaj ekologické smartfóny šetrné pre našu planétu ako napríklad Fairphone sa tak do štúdie nezarátali.

Smartfon_kamerovy modul
Zdroj: unsplash.com (Mateusz Tworuszka)

Ak vás zaujíma, ktorá spoločnosť sa dostala na vrchol rebríčka, je ňou americký Apple. Táto spoločnosť úspešne redukuje množstvo skleníkových plynov, využíva 100% obnoviteľnej energie a okrem iného sa jej podarilo za minulý rok zrecyklovať až 18 miliónov zariadení vrátane tabletov a počítačov. Apple má v pláne zároveň prísť k nulovému znečisťovaniu do roku 2030, prestať používať plasty v baleniach do roku 2025 a taktiež plánuje aj využívať 100% recyklovaných materiálov.

Zdroj: unsplash.com (blocks)

Hneď za spoločnosťou Apple sa umiestnil konkurenčný Google, ktorému sa už podarilo dosiahuť uhlíkovú neutralitu a nulové znečisťovanie. Navyše 100% hliníku v smartfónoch Google Pixel je recyklovaného a spoločnosť má s plastami rovnaké plány ako Apple. Napriek tomu sa však za posledný rok spoločnosti zvýšili emisie skleníkových plynov.

Tieto spoločnosti taktiež šetria našu planétu

Päticu najviac ekologických spoločností uzatvárajú výrobcovia ako Sony, Samsung a vivo. Ani jednej zo spoločností sa však zatiaľ nepodarilo dosiahnuť uhlíkovej neutrality aj keď Sony to má v pláne do roku 2030. Spoločnosť vivo zasa znižuje emisie škodlivých plynov. Najväčším prekvapením však pre nás bola spoločnosť, ktorá sa o planétu príliš nestará, vyzerá to tak. Opakom týchto spoločností je Xiaomi, ktoré nedopadlo v štúdii príliš dobre.

Samsung-Galaxy-Z-Fold-2-5G_2 (1)
Zdroj: Samsung (Tlačová správa)

Zlé výsledky Xiaomi získalo v oblasti emisií skleníkových plynov, ktoré sa zvyšujú. Rovnako čínsky gigant neplánuje prísť k uhlíkovej neutralite a nulovému znečisťovaniu. Štúdia tiež zaznamenala, že Xiaomi nevyužíva 100% obnoviteľnú energiu a nevyužíva ani recyklované materiály k výrobe smartfónov. Pozitívnou správou je však fakt, že od roku 2019 Xiaomi znížilo používanie plastov v baleniach o 60%. Čínsky gigant tiež plánuje recyklovať svoje zariadenia, no v štúdii to príliš neobstálo. Podobné skóre ako Xiaomi získali aj spoločnosti ako Motorola či Alcatel.

Zaujíma vás, ako váš výrobca smartfónov šetrí planétu? Alebo to pre vás nie je prioritou? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať