Stop Xiaomi
Zdroj: unsplash.com, úprava Xmobile.sk

Tieto smartfóny od Xiaomi už čoskoro ani neopravíte. Spoločnosť pre ne ukončuje výrobu náhradných dielov!

Xiaomi ukončuje výrobu náhradných dielov a oficiálnu servisnú podporu pre viacero zariadení. Majitelia týchto modelov to budú mať ťažšie.

Aj vy svoj smartfón obmieňate možno menej často a stretávate sa s tým, že niekedy preň jednoducho skončí oficiálna podpora. Ukončenie softvérovej podpory pre aktualizácie je častokrát pre používateľov hlavným dôvodom, prečo svoje zariadenie vymenia za novšie. Niektorí však možno čakajú až na ukončenie výroby náhradných dielov a teda aj ukončenie oficiálnej servisnej podpory. V prípade ich poškodenia totiž nemusí byť také jednoduché nové súčiastky zohnať a my môžeme byť tak nútení pristúpiť ku kúpe nového modelu. Aktuálne svoj zoznam zariadení, pre ktoré sa už nebudú vyrábať náhradné diely rozšíril aj u čínskeho Xiaomi. Na zoznam pribudlo niekoľko stále populárnych modelov a možno niektorý z nich vlastníte aj vy. Bližšie informácie nám prináša komunita Xiaomiui.

Náhradné diely pre tieto modely zoženieme zrejme už len ťažko

Tak, ako nemôže výrobca smartfónov donekonečna aktualizovať svoje zariadenia, musí uvoľniť priestor aj vo výrobe. Náhradné súčiastky totiž zaberajú miesta nielen vo výrobe, ale aj v skladoch, kde by mohli byť uskladnené novšie súčiastky pre novšie modely. Aj z tohto dôvodu sa zrejme čínske Xiaomi rozhodlo ukončiť podporu na náhradné súčiastky pre päticu zariadení, ktoré sú dnes ešte stále populárne. Musíme však rátať s tým, že nie všetky modely sa nachádzajú aj u nás na globálnom trhu.

Redmi smartfon
Zdroj: YouTube (N&D TECH TV)

Toto ukončenie výroby náhradných súčiastok totiž platí pre Čínu, s čím sa bude spájať aj ukončenie oficiálnej podpory pre oficiálny servis. Ak by ste teda prišli s niektorým z týchto zariadení do servisu, zrejme by ste nepochodili. Aj napriek tomu pripomíname, že sa to týka situácie v Číne. Niektoré modely však nájdeme aj u nás, pre ktoré bude rovnako ťažké zohnať náhradné diely. Ako to teda bude s oficiálnou opravou v autorizovaných servisoch teda nevieme povedať. Servisná podpora sa teda ukončuje pre modely ako Mi 9 Transparent Edition, Redmi K20 Pro, Redmi K20 Pro Premium, Mi 8 Se a Mi 9 SE.

Budeme vedieť tieto modely opraviť aj naďalej?

Aj napriek tomu, že sa končí oficiálna servisná podpora pre vybrané smartfóny od Xiaomi, ich oprava bude aj naďalej možná. Pre nás to však môže znamenať horšie dostupné náhradné súčiastky, pričom niekedy to môže znamenať problém. Čínsky gigant totiž bude pomaly vypredávať súčiastky zo zásob v skladoch. Ak by sme sa aj po nejakom čase k nim dostali, napríklad v prípade batérie nemusíme byť s kvalitou súčiastok spokojní. A zatiaľ čo pri takom displeji nám to prekážať nemusí, batéria už nemusí mať dostatočnú kvalitu.

Xiaomi smartfon
Zdroj: unsplash.com (Shiwa ID)

Ďalšou možnosťou pre nás bude siahnuť po neoriginálnych súčiastkach. Tie však nemusia mať požadovanú kvalitu a náš Xiaomi už nemusí fungovať tak, ako by sme si predstavovali. Odporúčame vám rovnako byť veľmi opatrný napríklad pri kúpe novej batérie. Neoficiálne súčiastky môžu byť pre naše zariadenie dokonca až nebezpečné.

Vlastníte niektorý z týchto modelov? A zvážite po tomto kúpu nového zariadenia? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať