Xiaomi Ban
Zdroj: Unsplash.com (Đức Trịnh, úprava Xmobile.sk)

Tri Xiaomi smartfóny pribudli na zozname modelov, ktoré už nedostanú žiadnu aktualizáciu: Ktoré to sú?

Koniec aktualizácií sa práve dotkol hneď troch smartfónov z dielne Xiaomi. Pritom sa ešte stále vyskytujú medzi používateľmi vo veľkom počte.

Tak, ako každý rok prichádza mnoho nových zariadení z dielne Xiaomi, Redmi aj Poco, tak niektoré modely aj odchádzajú do úzadia. Výnimkou nie sú ani populárne smartfóny, ktoré sa stále tešia veľkej obľube. Dôvodom je ich na dnešné pomery slabšia výbava, ktorá už nemusí byť aktuálna pre novší softvér. Rovnako si spoločnosť uvoľňuje miesta pre vývoj systému pre novšie modely, a preto prichádza k ukončeniu softvérovej podpory pre modely, ktoré stále ešte nemusia byť úplne na zahodenie. Tentokrát sa konca svojej púte dočkali hneď tri smartfóny, z ktorých niektoré ešte stále môžeme nájsť medzi používateľmi vo veľmi hojnom počte. O ktoré smartfóny ide a ktoré modely aktuálne nie sú softvérovo podporované? Odpoveď nám prináša komunita Xiaomiui.

Tieto tri modely od Xiaomi sa pridávajú na zoznam nepodporovaných

Keď sa spomenie modelový rad Redmi Note 7, určite si vybavíte prvé smartfóny, ktoré Redmi vydalo ako samostatná dcérska značka. Táto séria sa vyznačovala novým dizajnom, ktorý ohromil mnohých záujemcov. Redmi sa v prípade tohto modelového radu však sústredilo aj na kameru či výdrž batérie, a tak vydalo smartfón schopný konkurovať aj drahším zariadeniam. Ešte dnes nájdeme množstvo modelov s označením Redmi Note 7 v obehu. Skutočnosť je ale taká, že dnešným dňom sa u nás dostupný Redmi Note 7 a jeho lepšie vybavený súrodenec v podaní Redmi Note 7 Pro nedostupný na našom trhu nachádza na zozname modelov s ukončenou softvérovou podporou.

Rovnaký prípad nastáva aj u lacného a veľmi slabo vybaveného Redmi Go. Tento model bol predstavený aj na našom trhu a jeho špecifickým znakom bol odľahčený systém Android Go. Na tú dobu model prinášal len slabých 1GB pamäte RAM či 3000mAh batériu. Smartfón určený pre tých najmenej náročných používateľov sa však teraz dočkal konca podpory tiež. Ak však máme byť úprimní, pri takejto slabšej výbave sa na rok 2022 vôbec nečudujeme. Naopak nás veľmi príjemne prekvapilo, že model až do dnešného dňa získaval bezpečnostné záplaty Androidu. Nižšie sa však môžete pozrieť na kompletný zoznam smartfónov, ktoré sa nachádzajú medzi nepodporovanými modelmi.

Čo znamená, že už nie sú softvérovo podporované?

Ak sa pýtate, či je bezpečné používať zariadenie, pre ktoré bola softvérová podpora už ukončená, odpoveď je jasná. Bezpečnostné záplaty by sme mali v zariadení evidovať aspoň každý polrok, ideálnym stavom sú však aktualizácie aspoň každé tri mesiace, ak neprichádzajú každý mesiac. Pre tieto zariadenia však už žiadne ani bezpečnostné aktualizácie neprídu. Z takéhoto dôvodu budú naše smartfóny o niečo viac náchylnejšie na útoky hackerov a rovnako rôzne bezpečnostné hrozby.

Ak teda vlastníme jeden z týchto smartfónov, možno je najvyšší čas poohliadnuť sa po novom zariadení. Xiaomi im prinieslo celkom dlhú softvérovú podporu, no technológie idú vpred celkom rýchlym tempom a je potrebné spraviť priestor aj pre nové modely.

Vlastníte jeden z týchto smartfónov? A zvážite kúpu nového smartfónu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať