Donald Trump Xiaomi
Zdroj: flickr.com (Gage Skidmore), Xiaomi

USA zaradilo Xiaomi na Black list spoločností! Spoločnosť sa už stihla vyjadriť k téme

Posledná akcia Donalda Trumpa pred odchodom z úradu fanúšikov Xiaomi nepoteší

Posledný rok bol pre spoločnosť Huawei ťažkým, pričom musela dokonca odpredať dcérsku značku Honor. Dôvodom nebol nezáujem o smartfóny, ale sankcie zo strany amerických úradov, ktoré obmedzili možnosti obchodovania s inými spoločnosťami, ktoré na výrobu produktov a služieb využívajú americké technológie.

Najnovšie, portál Reuters hlási, že Xiaomi bolo zariadené na sankčný zoznam, takzvaný „Black list“. Z publikovaných správ zatiaľ nie je celkom jasné, čo to bude pre Xiaomi znamenať a ani samotná spoločnosť zatiaľ v tom nemá jasno.

„Trumpova administratíva vo štvrtok zaradila deväť čínskych firiem na čiernu listinu údajných čínskych vojenských spoločností vrátane plánovača Comac a výrobcu mobilných telefónov Xiaomi,“ uvádza Reuters.

V rámci publikovanej správy  Reuters ďalej píše, že americké spoločnosti vlastniace nejaký podiel v Xiaomi (napríklad akcie) ich musia do 11. novembra 2021 odpredať.

Xiaomi vydalo stanovisko: „Musíme sa pozrieť na tento problém“

Portál xiaomiadictos.com najnovšie upozorňuje na vyjadrenie spoločnosti Xiaomi v súvislosti so zariadením spoločnosti na Black list. Spoločnosť konkrétne publikovala stanovisko nižšie:

Toto oznámenie urobila spoločnosť Xiaomi Group (ďalej len „spoločnosť / spoločnosť“ a jej dcérske spoločnosti spoločne označované ako „skupina“) na žiadosť burzy cenných papierov v Hong Kongu.

Spoločnosť poznamenala, že americké ministerstvo obrany vydalo 14. januára 2021 (americký čas) tlačovú správu, v ktorej uvádza, že spoločnosť bola zahrnutá do príslušného zoznamu v súlade s oddielom 1237 Zákona o povolení národnej obrany z fiškálneho roku 1999.

Spoločnosť vždy dodržiavala zákonné operácie v súlade s pravidlami a dodržiavala príslušné zákony a nariadenia v mieste obchodnej činnosti. Naše služby a produkty sa používajú na civilné alebo komerčné účely.

Spoločnosť potvrdzuje, že ju nevlastnia ani nedefinujú čínske ozbrojené sily, ktoré s nimi nie sú kontrolované ani s nimi nesúvisia, ani to nie je definované v zákone o čínskych vojenských spoločnostiach NDAA USA.

Spoločnosť prijme príslušné opatrenia na ochranu záujmov spoločnosti a akcionárov. Spoločnosť prehodnocuje možné následky incidentu, aby úplne pochopila jeho dopad na skupinu.

Spoločnosť v praví čas zverejní ďalšie informácie. Akcionárom a potenciálnym investorom sa odporúča, aby boli pri obchodovaní s cennými papiermi spoločnosti opatrní.“ píše Xiaomi vo vyhlásení.

Ako sme vyššie spomínali, tak aktuálne nie je známe, aké ďalšie sankcie budú aplikované na Xiaomi. Pevne však veríme, že nebudeme vidieť „osud“ Huaweiu, ktorý aktuálne pracuje napríklad aj na alternatívnom operačnom systéme, HarmonyOS. 

Mohlo by vás tiež zaujímať