Android 12 Xiaomi smartfony
Zdroj: Xmobile

Vedeli ste, že Xiaomi mohlo opustiť Android? Aký operačný systém spoločnosť skúšala?

Operačný systém Android dnes nemusel byť základom Xiaomi smartfónov. Spoločnosť kedysi sympatizovala so systémom od Microsoftu.

Čínska spoločnosť Xiaomi sa dostala do povedomia najmä pre svoju nadstavbu MIUI. Nikomu zrejme nemusíme vysvetľovať, že práve nadstavba pre operačný systém Android bola prvým produktom spoločnosti a až neskôr sa dnes už technologický gigant rozhodol vyrábať smartfóny. Nadstavba MIUI pôvodne bežala v smartfónoch konkurenčných spoločností a neskôr sa dostala do vlastných smartfónov. No aj napriek tomu v minulosti čínska spoločnosť skúšala priniesť iný operačný systém do svojich smartfónov a opustiť tak Android. Ako to vlastne bolo a prečo tento pokus stroskotal? Odpoveď nám prináša komunita Xiaomiui a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne.

Xiaomi v minulosti sympatizovalo s Microsoftom

Ak aj patríte medzi skalných fanúšikov spoločnosti Xiaomi, možno ste nevedeli, že v minulosti spoločnosť spolupracovala s Microsoftom. Microsoft vám isto predstavovať nemusíme, americký gigant stojí za úspešným systémom Windows pre počítače, no aj za menej úspešným Windows Mobile. Tento operačný systém sa v minulosti spájal so smartfónmi od spoločnosti Nokia a neprišiel s ním veľký úspech. Jeho popularita postupne klesala a pohltili ho systémy Android a iOS. Xiaomi však rovnako skúšalo využiť Windows Mobile a vydalo aj jeden model, ktorý mohol tento systém využívať. Na trhu sme však tento model našli len vo verzii s nadstavbou MIUI.

Xiaomi sa tak nakoniec nerozhodol prejsť k systému Windows Mobile a spravilo dobre. Ich populárny model Mi 4 z roku 2014 sa pokúšal rozbehnúť systém Windows Mobile a ak by sme tento model mali doma aj dnes, vedeli by sme si to vyskúšať. LTE verzia tohto modelu si tak mohla skúsiť úplne iný systém na aký sme doteraz zvyknutí. Spolupráca Xiaomi a Microsoftu však dlho netrvala a nakoniec žiadne iné modely s týmto systémom neprišli. Čínsky gigant tak ostal so systémom Android a vzhľadom k osudu Windows Mobile musíme uznať, že spravil dobre.

Ako vyzeral Windows Mobile v smartfóne Mi 4 LTE?

Model Mi 4 LTE pôvodne prišiel so systémom Android a nadstavbou MIUI. S trochou snahy však bolo veľmi jednoduché v smartfóne spustiť systém Windows Mobile. Tento systém bol plne podporovaný spoločnosťami Xiaomi aj Microsoft. Spustenie bolo jednoduché a systém v poriadku bežal s niekoľkými zmenami. Isto viete, že na spodnej strane modelu sa nacházali tri navigačné tlačidlá. Ľavé tlačidlo fungovalo ako spúšťač pre hlasového asistenta Cortana. Stredné tlačidlo rovnako fungovalo ako tlačidlo pre návrat na domovskú obrazovku. Pravé tlačidlo taktiež slúžilo pre krok späť s jedinou zmenou. Pri jeho dlhom podržaní sme vyvolali menu s poslednými otvorenými aplikáciami.

Mi 4 Windows Mobile
Zdroj: Xiaomiui

A aj keď systém Windows Mobile nemusel byť veľmi populárnym systémom a postihol ho nešťastný osud, u Xiaomi systém fungoval veľmi dobre. Animácie boli plynulé a rovnako aj výkon smartfónu bol pekne optimalizovaný. A ak vlastníte tento model aj dnes, môžete pokojne skúsiť systém rozbehnúť aj vo vašom smartfóne. Model Mi 4 LTE je však už staršie zariadenie, ktoré vlastní dnes už len málokto. Ak by ste ho predsa len niekde mali, určite by to stálo za skúšku.

Vlastnili ste niekedy model Mi 4? A ako sa vám pozdával systém Windows Mobile? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať