Volá vám neznáme číslo a pýta sa, či ho počujete? Pozor! Je to podvod
Zdroj: Unsplash (Arget, Adnan Khan), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Volá vám neznáme číslo a zvláštny hlas sa pýta, či ho počujete? Toto mu určite neodpovedajte!

Objavuje sa čoraz viac prípadov, kedy obetiam volá automatizovaný hovor. Tento podvod môže mať závažné dôsledky.

Predstavte si nasledujúcu situáciu: Zazvoní vám neznáme číslo a po zodvihnutí sa ozve zvláštny, neľudský hlas. „Počujete ma?“ pýta sa a vy prirodzene odpovedáte „áno“. Nesnažíme sa tu načrtnúť scénu z nejakého hororu, ale situáciu, ktorou si prešlo množstvo ľudí a možno sa môže stať aj vám.

Ide totiž o automatizované hovory, na ktoré by ste podľa portálu Lifehacker nemali odpovedať vôbec, hrozí totiž že sa stanete obeťou podvodu. Hoci týchto prípadov nie je veľa, podvodníci môžu nahrávať váš hlas s cieľom napodobniť vašu identitu a vykonať ďalší podvod. Nemusíte sa však báť, takéto niečo sa stane len malému percentu ľudí, ktorí automatizované hovory dostanú. Vo väčšine prípadov sa podvodníci snažia zistiť len to, či je vaše číslo aktívne. V každom prípade by ste sa mali vyhnúť akýmkoľvek pozitívnym odpovediam s volajúcim, ktorého nepoznáte.

Ako tento podvod funguje?

Keď vám zazvoní mobil, po zodvihnutí sa ozve neznámy hlas. Vo väčšine prípadov sa opýta na prvý pohľad nevinnú otázku, napríklad či ho počujete. Nenechajte sa oklamať, aj keď hlas môže znieť presvedčivo a „ľudsky“ vo väčšine prípadov ide o prednahraté vety, ktoré sa po zodvihnutí len prehrajú.

Ak odpoviete na otázku, či danú osobu/robota počujete, kladne, podvodník si vaše číslo uloží a následne ho môže predať ďalším telemarketérom. Vašim súhlasom totiž ukazujete, že ste ochotní prijať tieto typy hovorov.

Niektorí odborníci však varujú, že tento podvod môže byť oveľa zlomyseľnejší, než sa môže zdať. Podvodníci si váš súhlas nahrajú a následne ho použijú pri nákupe cez telefón, ak získali prístup aj k ďalším vašim citlivým údajom. Ako však už bolo spomenuté vyššie, tieto prípady sú ojedinelé. Stále sa však odporúča neodpovedať na neznáme hovory alebo nepovedať nič, ak vám hlas na druhej strane znie neprirodzene.

Ako sa chrániť?

Ak nepoznáte číslo ktoré vám volá, najlepšie je neodpovedať. Samozrejme nie vždy sa to dá, no podvodný hovor môže prísť aj z čísla, ktoré je na prvý pohľad úplne cudzie. Po novom začali operátori označovať aj potenciálne podvodné hovory. Stále platí že najlepším spôsobom, ako sa pred podvodnými hovormi chrániť je nedvíhať číslo, ktoré nepoznáme. Ak sa však stane, najlepšie je hlasu na druhej strane linky neodpovedať. Zložte hovor čo najrýchlejšie bez toho, aby ste niečo povedali, alebo aby ste stlačili nejaké číslo na klávesnici.

Keď vám zavolá podvodné číslo a vy zodvihnete, číslo sa uloží do histórie. Ak nechcete aby vás daný volajúci ďalej otravoval, jednoducho si dané telefónne číslo zablokujte.

Mohlo by vás tiež zaujímať