Xiaomi Samsung Huawei Apple
Zdroj: Vosveteit

Xiaomi dobýja Európu. Pozrite sa, ako sa za 1. kvartál 2021 zmenil trh so smartfónmi

Trh so smartfónmi sa za posledný rok dramaticky zmenil. Dôvodom však nie je len pandémia, ktorá lomcuje takmer celým svetom, ale aj ďalšie okolnosti. Za zmienku stojí napríklad povedať, že Huawei, jeden z minuloročných lídrov, aktuálne bojuje so sankciami z strany amerických úradov. Ten totiž nemôže bez licencií zo strany amerických úradov nakupovať produkty a služby vyrábané americkými technológiami. Ide najmä o procesory, ktoré sú pre spoločnosť nedostatkovým tovarom. Situácia je natoľko závažná, že Huawie bol dokonca nútený predať Honor ešte v novembri minulého roka, aby zabezpečil prežitie dcérskej značky.

Najnovšie štatistiky, ktoré zverejnili analytici z counterpointresearch ukazujú, ako sa mení trh v Európe. Dobrou správou však je, že sa vo všeobecnosti zvyšuje dopyt po smartfónoch a trh ako taký o niečo podrástol.

Xiaomi dobýja Európu

Ako môžete nižšie vidieť, tak trhovým lídrom je aj naďalej Samsung, ktorý aktuálne pokrýva 32% trhu. Druhou najúspešnejšou firmou je americký Apple s trhovým podielom 28%. Treťou najúspešnejšou spoločnosťou je Xiaomi, ktoré z 11%- trhového podielu podrástlo na 18%. Čo sa týka predajov smartfónov, tak celkovo spoločnosť predala o +73% smartfónov viac, ako tomu bolo v rovnakom sledovanom období minulého roka. Rovnako sa darilo aj ďalšiemu čínskemu gigantovi, spoločnosti Oppo. Značka ako táka bola pre nás dlho neznámou, najnovšie však už pokrýva 6% trhu.

trh-so-smartfonmi_europa-1.-kvartal-2021
Zdroj: counterpointresearch

„…Výkon spoločnosti Xiaomi bol rovnako pôsobivý, najmä v južnej Európe. V marci spoločnosť Xiaomi predbehla spoločnosť Samsung a stala sa najväčším dodávateľom smartfónov v Španielsku. Na úkor spoločnosti Apple sa umiestnila na druhom mieste v Taliansku. Spoločnosť Xiaomi teraz predstavuje pätinu predaja smartfónov v Európe“ píšu analytici v publikovanej správe.

Na druhej strane treba povedať, že nie všetci čínski výrobcovia rástli. Dobrým príkladom je Huawei, resp. aj Honor. Zatiaľ čo podľa prepočtov v priebehu 1. kvartálu minulého roka pokrývali spolu okolo 15%, tak dnes sú to už len 4%. Obe spoločnosti pritom pokrývajú zhodne po 2% trhu.

Via Vosveteit.sk

Mohlo by vás tiež zaujímať