Predaje Xiaomi v Indii
Zdroj: YouTube (Inside News)

Xiaomi valcuje, Apple a Samsung nechalo ďaleko za sebou na druhom najväčšom trhu so smartfónmi

Druhý najväčší svetový trh tu je s výsledkami predaja za tretí kvartál roka 2021. Indický trh so smartfónmi už 4-krát po sebe zaznamenal 48 miliónov predaných zariadení (za kvartál), čo ho radí na spomínané druhé miesto. Predaje Xiaomi síce poklesli, no stále si s prehľadom udržiava prvé miesto. Prehľad za posledný rok si môžete pozrieť na grafe uvedenom nižšie. Na údaje upozornil web indiatimes.com.

Predaje na indickom trhuza Q3 2021
Zdroj: indiatimes.com, Predaje smartfónov na Indickom trhu v Q3 2021

Pandémia pomohla predajom smatfónov

Tým, že počas pandémie COVID mnoho ľudí zostalo doma a muselo sa spoliehať na technické vybavenie a komunikáciu len podporilo rast záujmu o kúpu smartfónov, ľudia míňali viac na kvalitnejší hardvér. Preto sa museli aj výrobcovia oveľa viac obracať a pridať na výkone, ku ktorému im určite nepomohla čipová kríza a taktiež zvýšené ceny dopravy, ktoré nás trápia doteraz.

Pokles predajov Xiaomi, nedarilo sa ani iným výrobcom

Na indickom trhu si s prehľadom prvé miesto udržalo Xiaomi, aj keď prepad oproti minulému kvartálu je značný, až 6 percent. Nejako zvlášť sa však nedarilo ani konkurencií. Značkám ako Samsung, Vivo či Realme podiel na trhu mierne zvrástol, firme Oppo podiel klesol, no nie až tak markantne ako Xiaomi. Čo sa ale týka množstva predaných kusov, tento počet klesol každej jednej firme, najmä kvôli spomínanej čipovej kríze a zvýšeným nákladom na logistiku.

Záujem o lacnejšie smartfóny na indickom trhu je zjavný, pretože na popredných priečkach sa ocitli najmä smartfóny z radu Redmi (Redmi 9A/ 9 Power/ Note 10) alebo z radu Poco (Poco M3 a Poco C3). Až 72 percent bolo zakúpených online formou. Zo strany Samsungu, ktorý obsadil druhú priečku, sa tiež nejednalo o vlajkové lode, najväčší záujem bol o smartfóny radu M a F alebo o modely Galaxy A22 a Galaxy A12.

Značný záujem je aj o smartfóny, ktoré vedia využívať 5G sieť. Indický trh je v používaní 5G smartfónov na treťom mieste, keďže ich tu bolo predaných 10 miliónov kusov v uvedenom, treťom kvartáli 2021, čo značí 7 percent celosvetového predaja 5G smartfónov.

Mohlo by vás tiež zaujímať