Predaje Xiaomi v Indii
Zdroj: YouTube (Inside News)

Xiaomi založilo už druhú firmu pre automobily. Prečo ju zakladá?

Ako dobre vieme, Xiaomi nie je len výrobca smartfónov. Ich ponuka výrobkov je náramne rozmanitá, od rôznych technologických smart vecí, cez oblečenie až po dáždniky. Po novom sa chce Xiaomi angažovať aj v automobilovom priemysle. Po tom, čo Xiaomi v septembri tohto roka zaregistrovalo firmu Xiaomi Automobile, zaregistrovalo k 18. novembru aj druhú firmu, ktorá sa bude pohybovať v automobilovom priemysle, Xiaomi Automobile Technology. Na túto informáciu upozornil web gizchina.com

Počiatočný kapitál? Miliarda yuanov

Z dostupných dokumentov sa dá vyčítať počiatočný kapitál tejto novej firmy spadajúcej pod Xiaomi a je vidieť, že čínsky gigant vidí aj v tomto priemysle potenciál, keďže číslo kapitálu sa zastavilo na hranici miliarda yuanov, čo je v prepočte asi 138 miliónov eur.

Ako je už z názvu známe, Xiaomi Automobile Technology sa bude skôr zaoberať vývojom automobilov, než ich produkciou, no produkcia nebude na nule, keďže podľa zdroja by sa aj s výrobou áut malo začať už nasledujúci rokmarci. Celý vývoj a produkcia by mala byť zameraná na elektromobily a celkovo na elektrickú dopravu. Tomuto vývoju by mala pomôcť odklepnutá investícia vo výške 60 miliárd yuanov (8,3 miliárd eur) v priebehu 10 rokov.

Možno si myslíte, že Xiaomi bude vývoj stáť veľa najmä finančných zdrojov, no opak je pravdou. Xiaomi plánuje naplno využiť svojej know-how zo všetkých oblastí svojej produkcie, a ak sa na to pozriete s nadhľadom, elektromobily sú vlastne smartfóny na kolesách, na čo sa ja plánuje Xiaomi zamerať, pretože plánuje vytvoriť dokonalý ekosystém.

Už v októbri, kedy sa vedelo len o jednej Xiaomi firme v oblasti automobilov, mala táto firma 453 zamestnancov, ktorý sa zaoberali otázkou automobilov. Taktiež na jesennej prezentácií Xiaomi bol oznámený približný termín začatia sériovej výroby Xiaomi automobilov, očakáva sa to v prvej polovici 2024.

Xiaomi-Car
Zdroj: gizchina.com, Sériová výroba Xiaomi automobilov sa očakáva v 2024

Ako je už pri čínskych firmách zvykom, nechcú ísť úplne od nuly. Inak to nie je ani v tomto prípade, pretože zákulisné info je také, že Xiaomi plánuje kúpu Evergrande Group, ktorá sa okrem iného, zaoberá aj práve automobilovým priemyslom. Evergrande zatiaľ nič nepotvrdili, no v poslednom čase sa im až tak nedarí, veď za posledný rok bola v strate 668 miliónov eur, čoho následkom bude aj vyradenie z indexu Hang Seng China Enterprises, ktorý je kľúčovým hongkongským indexom. Preto by jej, či už celková alebo čiastočná kúpa bola pre Xiaomi dobrým rozhodnutím, pretože jej cena je pomerne nízka voči tomu, čo by Xiaomi  získalo.

Mohlo by vás tiež zaujímať