pristup ku kamere ci mirkofonu smartfonu notifikacia
Zdroj: Xiaomiportal.sk

Zapnite si v Xiaomi smartfóne notifikáciu, ktorá vás upozorní na to, že práve zapnutá aplikácia pristupuje ku kamere, či mikrofónu

Funkciu možno zapnúť prostredníctvom aplikácie tretej strany Access Dots, ktorá je dostupnou v obchode Google Play zadarmo

Súkromie je niečo, kam bezpochyby nechceme nikoho púšťať. Hoci to tak nevyzerá, tak to platí obzvlášť v online prostrední, kde o nás zbierajú množstvo informácií nie len technologickí giganti, ale aj menší vývojári aplikácií, prípade hackeri. Najcitlivejšími informáciami sú bezpochyby zaznamenaný zvuk, či obraz. Ako však možno zistiť, že k týmto funkciám aktívne pristupujú aplikácie? Je to možné prostredníctvom aplikácie Access Dots.

Zapnite si notifikáciu o tom, že aplikácia pristupuje ku kamere, či mikrofónu smartfónu

Všetko, čo k tomu budete potrebovať, je aplikácia Access Dots, ktorú môžete stiahnuť z odkazu nižšie.

Access Dots - Android 12/iOS 1
Access Dots - Android 12/iOS 1
Developer: IJP
Price: Free

Po jej stiahnutí a nainštalovaní, vás aplikácia v prvom kole vyzve ku udeleniu potrebných oprávnení, bez ktorých bohužiaľ nebude fungovať korektne.

Acess dots_povolenie aplikacie_1
Zdroj: Xiaomiportal.sk

V ďalšom kroku je potrebné samotnú funkciu identifikácie prístupu ku kamere smartfónu, resp. ku mikrofónu zapnúť. Urobíte tak pomocou úvodnej obrazovky aplikácie.

access dots_zapnutie funkcie_1
Zdroj: Xiaomiportal.sk

Následne, ak si otvoríte nejakú aplikáciu, ktorá pristupuje ku kamere k smartfónu alebo mikrofónu, tak v hornej časti obrazovky uvidíte notifikáciu (farebnú guličku). Farebnosť jednotlivých guličiek si môžete prispôsobiť, aby boli rozdielne, ak zariadenia pristupuje ku kamere, resp. ku mikrofónu. Okrem iného aj samotné umiestnenie notifikácie môžete zmeniť. Zároveň však treba dodať, že aplikácia neukazuje (zatiaľ) notifikáciu pri vstavaných aplikáciách. Pri nich je však riziko, že by dáta boli zneužívané vcelku malé. Acess Dots zároveň vytvára aj log s prístupmi aplikácií ku spomínaným častiam zariadenia, ktorý si môžete pozrieť prostredníctvom ikony hodín v rozhraní aplikácie.

Acess dots_pristup k mikrofonu a kamere smartfonu
Zdroj: Xiaomiportal.sk

Páči sa vám táto aplikácia? Dajte nám nižšie vedieť. Prípade aj to, o aký typ funkcie by ste mali záujem, ale neviete sa k nej dopátrať v rámci smartfónu. My ju pohľadáme za vás, a ak ju nenájdeme vstavanú v rámci rozhrania telefónu, tak vám ju dohľadáme prostredníctvom aplikácií tretích strán.

Mohlo by vás tiež zaujímať