apple
Zdroj: Apple via Youtube (The B1M)

Ak vás bude vláda špehovať, Apple vás na to upozorní

Apple vás upozorní v prípade, keď by vaše údaje chcela zneužiť vláda. Taktiež sa začal súdny spor s firmou, ktorá stojí za zrodom softvéru.

Apple sa rozhodol pre rázny krok. Ochráni si svojich používateľov aj v prípade, ak by ich chcela špehovať vláda. Potvrdilo sa to aj pri nečakanom súdnom spore medzi Apple a skupinou NSO – izraelskou technologickou firmou, ktorá stojí za zrodom programu Pegasus. Program, ktorý dokáže vykonávať rôzne druhy špionáže na zariadeniach je mimoriadne populárny medzi rôznymi vládami po celom svete. Na informáciu upozornil web phonearena.com

Samotná skupina NSO sa bráni tým, že údaje, ktoré zbiera ich softvér Pegasus slúžia výhradne na účely spravodlivostiudržiavanie mieru a dodržiavanie týchto podmienok vyžaduje od všetkých vlád, ktorým tento softvér poskytne. Nie je ale žiadnym tajomstvom, že niektoré vlády majú s programom aj iné úmysly, najmä na sledovanie všetkých občanov, o ktorých chcú mať prehlaď a prípadne vycítiť istú formu hrozby už v jej zárodku.

Apple upozorní každého, koho zasiahol útok Pegasa

Tieto formy sledovania ohrozili na životoch mnohých nevinných ľudí v krajináchprísnym režimom len kvôli inému pohľadu na svet. A to sa nepáči Apple, ktorý s ničím takým nechce byť spájaný. Apple, ktorý bol vždy zástanca online bezpečnosti, zaujal oficiálny postoj proti tomuto očividnému zneužívaniu nebezpečného softvéru na jeho zariadeniach.

Súdnym sporom s technologickou firmou tento boj proti spomínanému softvéru zďaleka nekončí. Apple taktiež oznámil, že bude osobne informovať každého, koho údaje v minulosti unikli práve v prospech vlády pomocou softvéru Pegasus.

Získanie dát prebiehalo najmä pomocou zneužitia nulového kliknutia (ForcedEntry), kedy sa od užívateľa nepotrebovalo žiadne povolenie navyše. Toto zneužitie bolo podľa Apple už opravené, no jedným dychom dodáva, že stále existuje malé množstvo zariadení, ktoré boli infiltrované Pegasom. Presný počet obetí Apple nešpecifikoval.

Apple prisľúbil plnú podporu napadnutým používateľom. Každému zašle informovaný e-mail, taktiež ich informuje pomocou iMessagetextových upozornení, ktoré majú informovať o porušení ochrany osobných údajov. Zároveň Apple poskytne pokyny, ako danú chybu odstrániť a ako znovuzískať súkromiekybernetickú bezpečnosť.

Spoločnosť Apple taktiež naďalej prízvukuje, že upozornenia zo strany Apple od užívateľov nikdy nevyžadujú klikanie na odkazy,  sťahovanie súborov, inštalovanie aplikácií, či poskytovanie hesieloverovacích kódov. Možnosť, ako si overiť, či upozornenie v smartfóne je legitímne, je si ho overiť cez ich oficiálny web (appleid.apple.com), kde sa dané upozornenie jasne zobrazí každému, kto sa tam prihlási.

Mohlo by vás tiež zaujímať