Fotoaparát Poco X3 NFC.
Zdroj: XMOBILE.sk

Xiaomi prichádza s riešením, ako odstrániť fotoaparát z tela telefónu

Výsuvný, rotačný fotoaparát. Takto si predstavujeme revolučný skok vo vývoji telefónov, ktorý umožní prísť s jednoliatou obrazovkou.

Xiaomi v poslednom období uviedlo viacero telefónov s vysúvacou kamerou. Medzi nimi nájdeme napríklad populárny telefón Xiaomi Mi 9T. A táto technológia čínskeho výrobcu naďalej máta a rozmýšľa, ako ju uplatniť ešte viac. Jej výhody sú nesporné. Skrytý fotoaparát umožňuje mať prednú aj zadnú stranu zariadenia bez výrezov na šošovku, čistejší dizajn, pevnejšie telo, lepšiu ochranu objektívov a pri otočnom výsuvnom fotografickom modely snímať selfie fotografie hlavnou kamerou zariadenia.

Aj keď najnovšie modely telefónov od spoločnosti Xiaomi nemajú výsuvný fotoaparát, čínsky výrobca pravidelne registruje patenty na rôzne vyskakovacie/vysúvacie a/alebo otočné/výkyvné kamerové systémy pre bežné aj sklopné konštrukcie smartfónov. Tentokrát prichádza Xiaomi so smartfónom s pohyblivým, rotujúcim fotoaparátom, informuje LetsGoDigital.

Výsuvný a rotačný fotoaparát

Konkrétne patent tohto telefónu prichádza s fotoaprátom, ktorý je umiestnený na zadnej strane telefónu, tak ako bývame zvyknutý. V tomto prípade ide o rozmiestnenie šošoviek v jednom rade. V prípade potreby selfie fotografie, sa tieto objektívy dokážu zdvihnúť a otočiť smerom k používateľovi. V 28-stranovej žiadosti patentu je podrobne opísaný technický proces okolo pohybu a otáčania kamery. Používa sa hnací motor, ktorý pohybuje kamerou nahor, potom sa môže otáčať okolo svojej osi.

Vďaka tomuto patentu by sme mohli mať telefóny, ktorým by dominovala ničím nenarušená veľká obrazovka zariadenia. Minimálne a možno raz žiadne rámčeky zariadenia.

Fotoaparát, ktorý sa dokáže vysunúť zo zadnej strany a otočiť sa. Zdroj: nl.letsgodigital.org
Fotoaparát, ktorý sa dokáže vysunúť zo zadnej strany a otočiť sa. Zdroj: nl.letsgodigital.org

Nejde teda o skladaciu kameru, ako to v minulosti urobil Asus pri Zenfone 6 alebo ako Huawei. Rotácia tiež funguje inak ako u Samsungu Galaxy A80, kde sa hýbala aj veľká časť tela zariadenia. Spoločnosť Xiaomi sa rozhodla nechať kamerový systém vyjsť iba z krytu, potom sa automaticky otočí, aby bolo možné snímať selfie.

Čínskej korporácii by zavedenie tejto technológie umožnilo znížiť náklady na výrobu telefónov – nemuseli by implementovať ďalšiu šošovku. Zároveň by bol dizajn zariadení atraktívnejší a kamera by nenarúšala jednoliatu obrazovku.

Ako vnímate vy pokusy o malú revolúciu čínskeho výrobcu Xiaomi? Uvítali by ste zariadenia, kde by celá predná strana zariadenia bola pokrytá jednoliatou obrazovkou?

Zaujímajú vás patenty Xiaomi? Prečítajte si napríklad o telefóne, ktorý je schopný vytvárať 3D fotografie.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať

Show Comments (0)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.