Mediatek Xiaomi
Zdroj: Flickr.com (Pierre Lecourt, úprava Xmobile.sk)

MediaTek pomaly predbieha Qualcomm, pomohla tomu dohoda s Xiaomi?

Milovníci Android smartfónov sa delia na dva tábory. Aspoň z pohľadu čipsetov môžeme vidieť tím Snapdragon a tím MediaTek. Čipsety Snapdragon od výrobcu súčiastok pre smartfóny Qualcomm sa donedávna tešili vysokým predajným číslam a podielu na trhu, v poslednej dobe mu však na krk dýcha MediaTek. Podľa štúdie od Counterpoint research sa už taiwanskému MediaTeku podarilo Qualcomm predbehnúť. Informuje o tom portál Xiaomiadictos.com.

Ako dopadli rivali na trhu?

Podľa výsledkov prieskumu na trhu dominuje už spomínaný MediaTek. Tento rok sa spoločnosti náramne darí a svoj údel na tom má i Xiaomi, ktoré zvyšuje dodávky od taiwanského giganta. Môže za to i kríza zo strany Qualcommu, ktorý nedokáže dodávať sľúbené čipsety a výpadoch ich dodávok sa odhaduje na niekoľko desiatok týždňov.

Čipsety Qualcomm Mediatek
Zdroj: Xiaomiadictos.com

V závese za rivalmi je spoločnosť Apple, ktorá svoje iPhony vybavuje výhradne svojími čipsetmi z radu Bionic. Tento rok sa posílila a to znamená len jediné, zvýšené predaje smartfónov od amerického giganta. Nezabúdajme však ani na Samsung so svojimi Exynosmi, ktorý čoraz častejšie siaha po čipsetoch z dielne Qualcomm a jeho podiel na trhu sa oproti minulému roku znížil. Na posledných miestach sa nachádza spoločnosť Unisoc a len s pár percentami HiSilicon.

Qualcomm dominuje v 5G

I keď si MediaTek vyslúžil prvenstvo so svojimi lacnejšími a výkonnými čipsetmi v celkovom poradí, na 5G stále nestačí. Qualcomm so svojím Snapdragonom 888 doslova rozpútal šialenstvo a len ťažko si vieme predstaviť, že by sme v smartfónoch akými je Mi 11 Ultra či Mi 11 videli niečo iné, ako vlajkový Snapdragon. Druhé miesto obsadil Apple so svojími 5G Bionicmi a trojicu uzatvára MediaTek, ktorý 5G čipset dodal napríklad do herného smartfónu od Redmi.

Čipsety Qualcomm Mediatek 5G
Zdroj: Xiaomiadictos.com

Spoločnosť MediaTek sa oproti minulému roku však naozaj posilnila, Samsung s Exynosmi si drží stále svojich 10%. Na posledných miestach znovu nájdeme HiSilicon a Unisoc, tu však vo vymenenom poradí.

Ktorá skupinka mobilných nadšencov ste vy, Snapdragon či MediaTek? A nevadilo by vám zakúpiť si vlajkovú loď s čipsetom od taiwanského giganta? Pochváľte sa nám v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať