Xiaomi a Huawei
Zdroj: Xiaomiportal.sk (koláž)

Xiaomi smartfón so systémom HarmonyOS od Huawei? Je to možné! Pozrite sa, ako tento model vyzerá

Systém HarmonyOS sa dostal do modelu od čínskeho Xiaomi. Pozrite sa, ako sa v telefóne podarilo tento netradičný systém spustiť.

Po tom, čo sa čínska spoločnosť Huawei stretla s viacerými obmedzeniami a sankciami zo strany USA, opustila operačný systém Android pre svoje smartfóny. Telefóny tejto spoločnosti tak aktuálne bežia na menej známom systéme, ktorým je HarmonyOS. Tento systém priniesla práve spoločnosť Huawei, pričom vo veľkej miere pripomína Android od Googlu či už vzhľadom alebo funkciami. Už od predstavenia tohto systému však existujú špekulácie ohľadom toho, či ho budeme môcť vidieť aj v smartfónoch od ďalších spoločností. Teraz sa tak môžeme pozrieť na model od Xiaomi, v ktorom sa práve systém od spoločnosti Huawei objavil. Pochopiteľne však nejde o oficiálnu distribúciu ale o fanúšika, ktorý sa na sieti Twitter podelil s telefónom so zmenenou ROM.

HarmonyOS pomaly naberá na popularite medzi používateľmi

Aj keď u nás v Európe používatelia preferujú skôr systém Android či iOS, v Číne fanúšikovia skúšajú, čo práve systém od Huawei dokáže. Vzhľadom k tomu, že open source verzia systému umožňuje rôzne zmeny a úpravy, tak ju používatelia môžu jednoducho testovať na iných zariadeniach. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade, kedy práve open source verzia s názvom OpenHarmony, prišla do jedného z modelov od Xiaomi. Konkrétne sa rozprávame o Mi 6, legendárnej vlajkovej lodi pre rok 2016. A ako sa podarilo spustiť systém HarmonyOS, resp. OpenHarmony v Xiaomi telefóne sa môžete pozrieť na videu nižšie.

Ako môžete vidieť, spustenie systému bolo v modeli Mi 6 z roku 2016 úspešné. Telefón systém prijal a dokázal ho spustiť, malo to ale háčik. Po spustení nefungoval dotyk obrazovky, čo by dokázalo pri používaní telefónu významne prekážať. V každom prípade ide o zaujímavú situáciu, kedy sa HarmonyOS dostal do modelu od Xiaomi neoficiálnou cestou. V budúcnosti by tieto prípady mohli byť častejšie, čomu nasvedčuje aj táto situácia.

Systém od Huawei by sa neskôr mohol šíriť medzi zariadeniami

V prípade systému HarmonyOS sa stále rozprávame o ROM, ktorá si zatiaľ u nás nezískala veľkú dôveru. Spoločnosť Huawei sa totiž stále vníma skôr negatívne medzi používateľmi najmä pre sankcie, z ktorých majú ľudia obavy. Systém HarmonyOS práve od spoločnosti Huawei má však potenciál stať sa populárnym nielen v rámci Číny. A práve takýmto spôsobom prinášania ROM pre používateľov už existujúcich modelov iných spoločností by mohlo byť pre systém významným bodom.

Huawei smartfon
Zdroj: unsplash.com (SCREEN POST)

Výhodou systému HarmonyOS je, že beží aj na zariadeniach s nižšími špecifikáciami a výkonom. Nepotrebuje teda špičkovú výbavu k tomu, aby bežal správne. Ako ste ale mohli vidieť, stále má svoje medzery. Svojou otvorenosťou a možnosťou úprav by ale neskôr mohol konkurovať Androidu minimálne na trhu s custom ROM.

Patríte medzi fanúšikov spoločnosti Huawei? A vymenili by ste Android za systém HarmonyOS aspoň na skúšku? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať