Redmi Pad SE
Zdroj: Xiaomi

Bojujte proti modrému svetlu a zlepšite svoj spánok vďaka tejto funkcii MIUI

Režim čítania zmení farby obrazovky. Týmto spôsobom šetríte vaše oči a pomáhate tvorbe melatonínu, ktorý stojí za vašim kvalitným spánkom.

Smartfóny sa pre mnohých stali najväčším spoločníkom v živote. Mnoho hodín trávime doslova prilepení k obrazovke, buď surfujeme po internete, prezeráme sociálne siete alebo drtíme obľúbené hry. Kontrolu nad tým, koľko času trávime s telefónom, môžeme mať vďaka funkcii Digitálna rovnováha, o ktorej sme písali v tomto článku. Ďalšou dôležitou funkciou, ktorá nám pomôže v reálnom živote, je Režim čítania.

Ide najmä o modré svetlo, ktoré obrazovka vyžaruje, ale aj bežné – prebytočné svetlo, ktoré naše oči zachytávajú v prostredí so slabým osvetlením. Oba druhy tohto svetla sú pre nás škodlivé a narušujú náš spánok. Nie nadarmo sa hovorí, že hodinu pred tým, než zalahneme do postele, by sme nemali pracovať s elektronickými zariadeniami. Svetlo ako také brzdí produkciu hormónu melatonín, ktorý stojí za našim zaspávaním a hlbokým spánkom. Mobilné telefóny zároveň stimulujú mozog a prebúdzajú nás. Práve z týchto doch dôvodov môžeme mať problém zaspať.

Ak sa neviete zbaviť večerného čítania novín, hrania hier alebo akejkoľvek inej mobilnej aktivity, tak si viete aspoň trochu pomôcť a to práve Režimom čítania.

Čo je Režim čítania v nadstavbe MIUI?

Tento režim zmení farby a textúru obrazovky. Týmto spôsobom sa prispôsobí jas displeja prostrediu, v ktorom sa nachádzame a vďaka tomu sú naše oči menej namáhané a jas nenarušuje tak rapídne tvorbu melatonínu.

Režim čítania môže veľmi pomôcť pri zaspávaní. Je totiž dokázané, že používanie smartphonu v posteli, tesne pred spánkom, zhoršuje kvalitu spánku a podporuje výskyt spánkových porúch. Avšak neberte Režim čítania ako všeliek. Je to len zmiernenie negatívnych dopadov. Ak by sme prirovnali používanie telefónu v posteli k fajčeniu, tak Režim čítania je filtrom cigarety. Používanie telefónu v posteli je naďalej škodlivé pre vaše zdravie, avšak týmto spôsobom dokážete neželaný zlý vplyv regulovať.

Ako aktivovať Režim čítania v Xiaomi

Ak chceme v našom Xiaomi aktivovať režim čítania, prejdeme do časti Nastavenia, kde klikneme na možnosť Obrazovka a v nej zvolíme Režim čítania. Ten môžeme v nastaveniach nie len zapnúť, ale aj automatizovať jeho spustenie.

Pre zjednodušenie prístupu k Režimu čítania si môžete nastaviť ikonku do notifikačnej roletky a vďaka tomu aktivovať tento režim rýchlo a pohodlne.

Veríme, že vás naše návody inšpirujú k lepšiemu používaniu vašich zariadení Xiaomi. Viac tipov nájdete aj v sekcii Návody na stránke Xiaomiportal.sk. Ak vás niečo zaujíma, neváhajte nám napísať tu alebo prostredníctvom on-line sociálnych sietí.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Show Comments (0)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.