Xiaomi technologia Retractable Wide-Aperture Lens Technology
Zdroj: Weibo (Xiaomi)

Xiaomi ukázalo vysúvací kamerový modul v smartfóne, ktorý údajne zvýši nevídaným spôsobom kvalitu fotografií

Ide o technológiu Retractable Wide-Aperture Lens Technology, ktorá je schopnou zachytiť o 300% viac svetla, a zároveň disponuje novou technológiou stabilizácie obrazu

Kamerové moduly smartfónov posledné roky prešli zásadnými zmenami pričom mnohí z nás už po profesionálnych, resp. poloprofesionálnych kamerách nesiahli dlhú dobu. Dôvodom je, že kamery smartfónov sú dnes na tak vysokej úrovni, že dokážu takmer plnohodnotne, hlavne poloprofesionálne kamery, nahradiť.

Vývoj kamerových modulov smartfónov však ešte nenarazil na svoj strop. Dokazuje to najnovšie aj spoločnosť Xiaomi, ktorá ukázala prostredníctvom sociálnej siete Weibo, pohyblivý teleobjektív. Na tému upozorňuje portál xda-developers.com.

Kamerové moduly môžu prejsť ešte razantnými vylepšeniami

Smartfónom vo všeobecnosti za posledné roky pribúdali kamerové snímače, pričom kúpiť si dnes nové zariadenie s jedným kamerovým modulom, je vcelku náročné.

„Jedným z kľúčových obmedzení, ktoré fotoaparáty so smartfónmi majú, je to, že majú tradične pevné ohniskové vzdialenosti. Aby sa toto obmedzenie obišlo, obrátili sa výrobcovia zariadení na riešenia s viacerými kamerami, ktoré poskytujú širšie zorné pole s ultraširokouhlými fotoaparátmi, ako aj užšie zorné pole s fotoaparátmi s pevnými teleobjektívmi“

Vyššie popísané riešenie však nie je dokonalým. V praxi znamená, že sekundárne, či terciárne kamerové snímače majú horšiu optiku z hľadiska clony a výsledná schopnosť zachytenia svetla je vo všeobecnosti nižšou.

Xiaomi prichádza s riešením

Určite si mnohí z nás ešte spomenú na zariadenie Galaxy K Zoom, ktoré disponovalo technológiou optického priblíženia s vysúvacím objektívom. Hoci išlo svojho času o revolučnú technológiu, tak aj napriek tomu sa neuchytilo.

Nový vietor do plachiet by však mohla priniesť technológia Retractable Wide-Aperture Lens Technology, ktorú vyvinuli inžinieri Xiaomi. Ide o technológiu, ktorá je schopná vysúvať optickú štruktúru za účelom, aby zariadenie zostalo aj naďalej kompaktným a zároveň, aby sa zvýšila v prípade potreby kvalita výslednej fotografie. Podľa dostupných informácií, výsuvná teleskopická kamera má  väčšiu clonu, ktorá umožňuje zachytiť o 300% viac svetla. Údajne má kamera tiež lepší výkon v prípade fotenia v režime portrétu, či pri nočných fotografiách v porovnaní s komerčne dostupnými kamerovými modulmi.

Xiaomi kamera smartfonu
Zdroj: Weibo (Xiaomi)

Xiaomi ďalej dodáva, že táto technológiu disponuje aj novou technológiou stabilizácie obrazu, ktorá ponúka väčší uhol anti-shake, vďaka čomu sú obrázky stabilnejšie a zvyšuje sa tiež ostrosť výsledných fotografií o 20%.

Ak sa pýtate, kedy by sa toto riešenie mohlo pretaviť do praxe, tak aktuálne na túto otázku nemáme odpoveď. Avšak dnes vieme povedať, že technológia pravdepodobne nebude uvedená spolu so zariadením Mi 11, ktorého predstavenie sa pomaly, ale isto blíži. Očakávaný termín predstavenia novej produktovej rady Mi 11 je očakávane v prvom kvartáli budúceho roka.

Mohlo by vás tiež zaujímať