Poco M4 5G displej
Zdroj: YouTube (Frankie Tech)

Ďalšie smartfóny od Xiaomi nebudú disponovať jednou zo súčastí výbavy: Nikomu však zrejme chýbať nebude!

Xiaomi má presatať využívať súčasť výbavy, ktorá v telefónoch nemá až také využitie. Týkať sa to bude najmä lacnejších telefónov.

Dnešné smartfóny vo svojej výbave ponúkajú množstvo komponentov, ktoré majú rôzne úlohy. Niektoré však využíva viac ľudí ako iné, a preto môžeme na trhu vidieť aj čoraz menej telefónov s podporou pre SD karty či 3.5mm jackom. Niektoré technológie sa jednoducho klasifikujú ako zastaralé, čo sa prevdepodobne stane aj so súčasťou, ktorú využívali dlhodobo aj Xiaomi telefóny. Rozprávame sa o konkrétnom snímači fotoaparátu, ktorý bol v minulosti obľúbený medzi mnohými používateľmi, no dnes sa zo zariadení postupne vytráca. Bližšie informácie nám priniesla komunita Xiaomiui a my sa na ne pozrieme teraz spoločne.

Xiaomi smartfóny majú vypustiť používanie makro snímačov

Väčšina telefónov na trhu dnes využíva zostavu minimálne troch snímačov fotoaparátu, pričom niektoré vsádzajú dokonca na štyri alebo päť objektívov. Každý má pritom vlastnú úlohu a nie každý telefón ponúka rovnakú kvalitu týchto snímačov. V nižšej cenovej triede vieme stále nájsť niektoré snímače, ktoré sú len „do počtu“, pretože viac snímačov v telefóne vyzerá jednoducho lepšie. Výplnkovými snímačmi bývajú často makro alebo hĺbkové objektívy. A práve makro snímačov sa chce Xiaomi zbaviť.

Digital chat station weibo snímače kamery
Zdroj: Xiaomiui

Na trh by sa tak mali vrátiť telefóny, ktoré budú ponúkať zostavu len dvoch snímačov fotoaparátu. V mnohých prípadoch pôjde o širokouhlý a ultraširokouhlý snímač, ktorý by už následne nedoplnil žiadny iný. Zmena sa bude týkať podľa známeho leakera Digital Chat Station telefónov nižšej a strednej triedy, teda najmä modelov od spoločnosti Redmi, resp. POCO. Xiaomi by takýmto spôsobom mohlo ušetriť aj na výrobe smartfónov a ceny lacnejších telefónov by mohli byť ešte nižšie. Rovnako by sme sa mohli stretnúť s novým dizajnom telefónov.

Prvé takéto smartfóny už nájdeme na trhu

Xiaomi už minulý rok skúšalo priniesť na trh telefóny, ktoré by ponúkli zostavu len dvoch snímačov fotoaparátu. Jedným z nich bola aj súčasť série POCO M, konkrétne teda šlo o model POCO M4 5G. Tento smartfón tak vsadil na 13-megapixelový hlavný širokouhlý snímač fotoaparátu a doplnil ho 2-megapixelový hĺbkový snímač. V tomto prípade teda čínsky gigant vsadil na lacnejší fotoaparát, no v každom prípade ponúkol len dva snímače fotoaparátu. A v rovnakom duchu by sa to malo niesť aj na globálnom trhu v najbližších mesiacoch.

Xiaomi Poco M4 5G kamera 1
Zdroj: YouTube (Poco Global)

Nevylučujeme, že Xiaomi, resp. Redmi a POCO ešte ponúknu na trhu nejaké telefóny, ktoré vo svojej výbave zahrnú aj makro, resp. hĺbkový snímač. V budúcnosti by to však malo byť vzácnejšie a Xiaomi je jedným z prvých výrobcov, ktorý aj v nižšej triede opustí snímače, ktoré sú prakticky len „do počtu“.

Má váš smartfón vo výbave ešte makro alebo hĺbkový snímač? A využívate ich? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať