4ka_logo
Zdroj: Xmobile

Mobilný operátor 4ka spúšťa v Bratislave pilotnú fázu 5G siete

Aktuálne jeden z najpopulárnejších operátorov na Slovensku, 4ka, spúšťa naprieč Bratislavou pilotnú fázu 5G siete. Hoci ide o testovú fázu, tak aj napriek tomu, už dnes môžu zákazníci spoločnosti využívať výhody siete novej generácie.

Roland Kyška, ktorý je marketingovým riaditeľom spoločnosti SWAN, ktorá je sesterskou firmou operátora hovorí, že sieť novej generácie je aktuálne dostupnou prostredníctvom 83-vysielačoch a pripojiť sa do nej môžu majitelia 5G smartfónov, ktorí sú zákazníkmi spoločnosti.

My sme samozrejme 5G sieť operátora vyskúšali hneď, ako bola dostupná a musíme konštatovať, že nárast rýchlosti je vskutku citeľný. Zatiaľ čo v 4G sieti štandardne dosahujeme okolo 10 až 30Mbps, tak v prípade 5G siete, rýchlosť sa pohybuje niekde na úrovni od 120Mpbs až po 200Mbps. Môžeme tak hovoriť, že 4ka odviedla skvelú prácu.

4ka_5G siet Bratislava
Zdroj: Xmobile.sk

Pokrytie naprieč Bratislavou sa bude zväčšovať

„Mobilný operátor 4ka v spolupráci so sesterskou spoločnosťou SWAN spustil v uplynulom týždni skúšobnú prevádzku 5G siete na 83 vysielačoch v hlavnom meste. V tejto chvíli ide síce o skúšobnú prevádzku, no už počas nej môžu výhody najmodernejšej siete piatej generácie využívať bez akéhokoľvek príplatku zákazníci so SIM kartou 4ky a vybranými 5G telefónmi.

V týchto dňoch aktívne komunikujeme s viacerými výrobcami telefónov a mobilných zariadení s cieľom sprístupnenia našej siete v čo najširšom spektre 5G telefónov. Dodávatelia prispôsobujú firmware jednotlivých zariadení voči nastaveniam a parametrom našej 5G siete tak, aby všetko fungovalo ako má.

V tejto chvíli sa do našej 5G siete môžete prihlásiť prostredníctvom viacerých typov telefónov značiek Motorola, Xiomi, ZTE, One Plus či Huawei. V najbližších dňoch predpokladáme, že sa tento zoznam výrazne rozšíri o ďalšie značky a typy telefónov.

Paralelne s týmto procesom prebieha ďalšia výstavba a zahusťovanie 5G siete v hlavnom meste s cieľom poskytnúť v lete najvyšší štandard dátovania v tých lokalitách, kde je najväčší pohyb ľudí, napr. v historickom centre.“ hovorí Kyška.

Mohlo by vás tiež zaujímať