Prehliadac Chrome
Zdroj: Xmobile.sk

Google pracuje na 2 funkciách, aby Chrome pracoval efektívnejšie a spotreboval menej energie. Funkcie bude potrebné ale aktivovať!

Ak využívate prehliadač Chrome, máte dôvod na radosť. Google práve testuje nový režim šetrenia batérie aj vysokej efektivity. Pôjde plynulejšie a spotrebuje menej energie.

Možno ho používate aj vy a patrí medzi vaše najobľúbenejšie prehliadače pre surfovanie na internete. Rozprávame sa o prehliadači Chrome, ktorý je aktuálne najpopulárnejším internetovým prehliadačom naprieč rôznymi platformami. Milovaný aj miestami nenávidený prehliadač teraz pracuje na vývoji dvoch nových funkcií, ktoré nám napomôžu s využívaním zariadenia o niečo efektívnejšie, ako tomu bolo predtým. Na nové funkcie nás upozornil portál Vosveteit.sk a vsadíme sa, že ak tento prehliadač od Googlu využívate aj vy, budú vás zaujímať. Po novom má byť totiž populárny prostriedok k vyhľadávaniu na internete o niečo šetrnejší na našu batériu, no taktiež si budeme môcť vybrať režim, kedy bude pracovať o niečo efektívnejšie. A na konkrétne novinky sa teraz pozrieme spoločne.

Chrome v blízkej dobe získa dva nové režimy

Ak ste niekedy počuli o verzii prehliadača Chrome Canary, isto viete, že ide o jeho experimentálnu verziu. Táto verzia v sebe prináša rôzne nové režimy a možnosti, pričom nejde o stabilnú verziu programu. Práve v Canary sa však aktuálne objavili dve nové funkcie, ktoré odkazujú na to, akým smerom sa bude hlavná verzia prehliadača uberať. Medzi testovanými funkciami sa totiž objavil akýsi režim vysokej efektivity a režim šetrenia batérie. A práve tieto dva režimy majú upravovať funkcie obľúbeného prehliadača.

chrome-memory-saver
Zdroj: Reddit (u/Leopeva64-2)

Ako z ich názvov vyplýva, režim vysokej efektivity bude pracovať na tom, aby prehliadač pracoval plynulejšie a efektívnejšie. Okrem toho sa očakáva, že nám v rámci tohto režimu bude Chrome zaberať aj o niečo menej miesta v zariadení. Zároveň rátame s tým, že karty, ktoré dlho nevyužívame, presunie do akéhosi štádia hibernácie. Naopak v ponuke bude aj režim šetrenia batérie. Jeho úlohou bude znížiť obnovovaciu frekvenciu displeja za cieľom znížiť aj spotrebu batérie. Aktivácia týchto funkcií bude možná priamo cez toolbar, teda pravú časť riadku pre vyhľadávanie.

chrome-battery-saver
Zdroj: Reddit (u/Leopeva64-2)

Zatiaľ len na experimentálnej úrovni

Nikto z nás nečaká, že Google vypustí dve atraktívne funkcie do prehliadača len tak. V súčasnosti sa nachádzajú v štádiu testovania. Ak ich testovanie prebehne v poriadku a všetko bude fungovať ako má, používatelia prehliadača Chrome zrejme budú vedieť novinky využívať v blízkej dobe. Všetko však stojí len na rozhodnutí spoločnosti Google, ktorá musí potvrdiť vypustenie dvoch nových režimov medzi širokú verejnosť.

Mali by sme však spomenúť, že nejde o prvú spoločnosť, ktorá na takýchto režimoch pracuje. V poslednej dobe sme si mohli všimnúť, že rovnaké funkcie testujú aj výrobcovia smartfónov. Tí do svojich zariadení uvoľňujú podobné funkcie, pričom v tomto prípade sa stretneme s možnosťou ušetriť batériu, prípadne zvýšiť výkon priamo v nejakej aplikácii. V každom prípade sa z nových funkcií tešíme a dúfame, že si ich budeme môcť v blízkej dobe vyskúšať.

Využili by ste niektorý z týchto režimov aj vo vašom prehliadači? A využívate Chrome alebo preferujete inú alternatívu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať