200 MP alebo kvalita fotiek? Pixle alebo postproces?
Zdroj: XMOBILE.sk (Peter Borko)

Xiaomi testuje telefón s 200 MP fotoaparátom. Hovoria o tom prvé leaknuté informácie

Fotoaparát s rozlíšením 200 MP by mal byť podľa viacerých leakrov za dverami. Rovnajú sa megapixle kvalite alebo nie? Čo prinesie Xiaomi?

Ešte v roku 2019 dorazilo prvé Xiaomi so 108 MP fotoaparátom. Vtedy to bolo pre fanúšikov mobilnej fotografie skutočným šialenstvom. Dnes sa toto číslo stáva zo dňa na deň normálnejším. Fotografické snímače s takouto kapacitou nájdeme už aj v lacnejších zariadeniach strednej triedy, napríklad v Redmi Note 10 Pro. Čo prinesie snímač s 200 MP?

Dá sa využiť 200 MP?

Podľa neoverených informácií, ktoré sa šíria z rozličných zdrojov, sa zdá, že Xiaomi bude pripravené čoskoro vypustiť zariadenie s 200 MP kamerou. Podľa viacerých leakrov, ktorí informujú o dianí u čínskych technologických gigantov, Xiaomi v súčasnosti takéto fotoaparáty testuje.

Podľa MyDrivers by Xiaomi malo práve testovať nový smartfón s fotoaparátom s rozlíšením 200 MP. Takéto fotografie budú nielen obrovské, ale aj náročné na spracovanie. Na druhej strane, môžu poskytnúť šancu zväčšovať a približovať zábery bez výraznej straty kvality.

Musíme dodať, že je síce pekné mať veľa pixelov, ale tie s kvalitou bežných fotografií nič nemajú. Profesionálni fotografi využívajúci zrkadlovky majú často menej pixelov vo svojich fotoaparátoch, než telefóny strednej triedy. Pre peknú štvorcovú fotografiu na Instagrame by vám stačil fotoaparát s 1,16MP. 

Otázkou teda je, aký je cieľ Xiaomi? Ide len o marketingový nástroj alebo naozaj bude 200 MP využiteľných na úlohy, ktoré vykonávajú bežní ľudia so svojimi telefónmi?

Po prvýkrát v Xiaomi Mi Note 11

Aj keď v súčasnosti o tomto senzore nie sú k dispozícii žiadne technické údaje, všetko nasvedčuje tomu, že by mohol prísť spolu s Xiaomi Mi Note 11.

Zatiaľ sú tieto informácie naozaj len na úrovni fám – aj keď niektoré pochádzajú od dôveryhodných leakrov, ktorí prinášajú už celé roky zaujímavé správy zo zákulisia technologických gigantov. V každom prípade si musíme počkať aspoň na prvé certifikácie takéhoto snímača alebo úpravy v kóde MIUI, ktoré by prezradili viac o chystaných novinkách.

Ako ste na tom vy? Sú pre vás megapixle vo fotoaparáte dôležité? Alebo sa skôr zameriavate na kvalitu postprocesu odfotených záberov? Je pre vás dôležitá napríklad kvalita nočnej fotografie?

Mohlo by vás tiež zaujímať