Ktoré telefóny robia najlepšie fotografie?
Zdroj: Unsplash.com / Free Birds

Najlepšie fotomobily 2020. Kde Xiaomi vyhráva a kde zlyháva

V spoločnosti DXOMARK každý rok testujú veľké množstvo fotoaparátov, od lacných zariadení až po špičkové vlajkové lode. Ktoré telefóny sú TOP?

Portál DXOMARK (komerčný web, ktorý sa zaoberá nezávislým a najmä vedeckým prístupom k hodnoteniu kvality smartfónov, objektívov a fotoaparátov) vybral najlepšie fotoaparát mobilných telefónov za rok 2020 a rozdelil ich do viacero kategórií. Hodnotil zariadenie s najkvalitnejšou fotografickou technológiou, s najlepším videom, najlepšou nočnou fotografiou, s najkrajším bokehom (tvarmi pri rozostrení pri nízkom clonovom čísle), najlepšiu tele šošovku a najlepšiu širokoúhlu šošovku.

 V spoločnosti DXOMARK každý rok testujú veľké množstvo fotoaparátov, mnohých značiek a modelov v celom cenovom spektre, od lacných zariadení až po špičkové vlajkové lode. Ak sa chcete dozvedieť viac o celkovom výkone fotoaparátu konkrétneho modelu v porovnaní s konkurenciou, jednoducho si pozrite hodnotenie fotoaparátov DXOMARK. Ak sa chcete dozvedieť viac o jednotlivých fotoaparátoch, pozrite si ich čiastkové skóre. Z neho presne vychádza nasledujúci rebríček. 

Rebríčku jasne dominuje Huawei Mate 40 Pro a jeho vylepšená verzia Mate 40 Pro+. Avšak niektoré kategórie vyhralo aj Xiaomi. Pozrieme sa na to, v ktorých z nich bodovalo a v ktorých naopak.

Líder na trhu je nespochybniteľný

Fotoaparáty vo vlajkových modeloch Huawei za posledné roky patria k najlepším vôbec. A Mate 40 Pro + nie je výnimkou. Tento telefón, poprípade jeho predchodca bez “plus”, dominuje kategóriám najkvalitnejšia fotografia, najlepšie video, najlepšia nočná fotografia a fotografia s najkrajším bokehom (tvarmi pri rozostrení pri nízkom clonovom čísle), kde sa delí o prvé miesto so Samsung Galaxy S20 Ultra 5G.

Boduje aj Xiaomi Mi 10 Ultra

Posledným dvom kategóriám, v ktorých DXOMARK hodnotil fotoaparáty telefónov, dominuje aj Xiaomi Mi 10 Ultra. Podrobne rozpísané skóre, (ktoré je na úrovni 136 vs. 144 u Huawei Mate 40 Pro+) nájdete na tejto stránke. Voľbou číslo jeden pre nadšencov telezoomu sú dva teleobjektívy, ktoré zabezpečujú, že Mi 10 Pro bude fungovať dobre pri akejkoľvek vzdialenosti zoomu; kvalita obrazu je vo všeobecnosti vynikajúca a detaily sú veľmi dobré v celom rozsahu zväčšenia.

 V porovnaní s výstupom väčšiny konkurencie sú obrázky Mi 10 Ultra výrazne pôsobivejšie s množstvom detailov. Platí to najmä na malé, veľké a veľmi veľké vzdialenosti. Pri strednom priblížení (približne 4-násobné priblíženie) majú obrázky Xiaomi veľmi dobré detaily smerom k stredu fotografie, ale dochádza k určitému poklesu ostrosti smerom k okrajom.

Xiaomi dominuje aj širokoúhlej fotografii

Ultraširoké fotoaparáty musia nájsť rovnováhu medzi ponukou širokého zorného poľa a kvalitou obrazu, ako sú textúra, šum, či ostrosť v celom zábere a vinetácia. Xiaomi Mi 10 Ultra je pri porovnaní týchto faktorov lepší ako všetci konkurenti, ktorých DXOMARK testoval.

Mi 10 Ultra ponúka nielen najširší ultraširoký fotoaparát, ale vyhráva aj vo všetkých základných parametroch kvality obrazu. Poskytuje veľmi dobrú cieľovú expozíciu a široký dynamický rozsah, rovnako ako príjemnú farbu fotografií. Spoločnosť Xiaomi používa slabú korekciu optického skreslenia. Vďaka tomu je ostrosť výrazne vysoká aj v zakrivených častiach fotografie. Detaily a šum sú na nižšej úrovni ako pri primárnom fotoaparáte, ale pre ultraširoký záber sú výnimočne nadštandardné oproti konkurencií.

Výsledok? Kto chce Xiaomi s najlepším fotoaparátom, tak nech siahne po Xiaomi Mi 10 Ultra alebo nech ešte chvíľku počká na výsledky, ktoré prinesú texty novej vlajkovej lode Xiaomi Mi 11.

Mohlo by vás tiež zaujímať