Bateria smartfonu Xiaomi
Zdroj: Xiaomiportal.sk

Xiaomi sa 120W rýchle nabíjanie máli. Chce výrazne viac, až vzniká otázka, potrebujeme taký výkon?

Xiaomi pracuje na technológii rýchleho nabíjania pri 200W+

Technológia rýchleho nabíjania je bezpochyby jednou z najväčších inovácií posledných rokov v mobilnom priemysle. Xiaomi v tejto oblasti patrí medzi najväčších inovátorov pričom nie v tak dávnej minulosti predstavilo zariadenie Mi 10 Ultra s podporou 120W rýchleho nabíjania. Smartfón pomocou tejto technológie je tak možné nabiť doslova za pár minút.

Výkon, ktorý nemá obdobu

Portál Androidcentral.com priniesol správy odvolávajúc sa na známeho leakera informácií, Digital Chat Station, ktorý sa už mnohokrát trafil do špecifikácií viacerých zariadení, že Xiaomi chce túto technológiu posunúť na novú úroveň.

Nehovoríme však o posunutú tejto technológie dopredu o niekoľko „pár“ desiatok W. Informácie, na ktoré portál poukazuje hovoria, že Xiaomi pracuje na rýchlom nabíjaní pri výkone presahujúcom viac ako 200W. V praxi by to malo znamenať, že smartfón zariadenia s kapacitou batérie 4 500mAh bude možné nabiť za ~15 minút, prípadne menej. Teda napríklad počas rannej hygieny, či raňajok. Prípadne inej obdobnej aktivity.

Otázna je degradácia batérie

Otázkou, ktorá tu vzniká však nie je, či Xiaomi je schopné priniesť rýchle nabíjanie pri 200W+, ale čo to spraví s degradáciou batérie. Len niekoľko dní sme sa venovali tejto téme, kedy Xiaomi prezradilo, že sa im výrazne podarilo znížiť degradáciu batérie vďaka tomu, že ju rozdelili na 2 časti, ktoré sa nabíjajú súčasne, a zároveň vďaka použitiu nových inovatívnych materiálov, akými je napríklad grafén. Otázkou však je, dokážu súčasne technológie „absorbovať“ tak vysokú záťaž na tak krátky časový úsek, aby nedošlo k poškodeniu batérie?

Mimochodom, generálny riaditeľ spoločnosti Huawei, Yu Chengdong, nie tak dávno vyhlásil, že už disponujú technológiou rýchleho nabíjania pri výkone do 200W. Zároveň však dodal, že sa rozhodli túto technológiu neimplementovať do nedávno predstavenej produktovej zariadení Mate 40. Dôvodom je, že v prípade smartfónov je podľa jeho názoru tak vysoký výkon nabíjania zariadenia zbytočnosťou. Zmysel využitia tejto technológie vidí skôr v prípade batérií s vyššou kapacitou.

Čo si myslíte vy, je technológia rýchleho nabíjania pri výkonoch 50W – 120W zbytočnosťou, alebo nie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch, čo si myslíte.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať

Show Comments (0)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.