smartfon vzhlad rozhrania
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

Plánujete kúpu nového smartfónu? Mali by ste myslieť aj na toto, aby ste sa nepopálili!

Pri kúpe smartfónu sa zväčša zameriavame na hardvér. Zvážiť by ste mali aj tieto faktory, ktoré vedia samotnú kúpu úplne zmeniť.

Pri kúpe nového smartfónu zvažujeme viaceré parameter. Ide najmä o rozlíšenie displeja, typ procesora, kapacitu operačnej pamäte či kapacitu batérie. To je rozhodne správne, no existuje oveľa viac faktorov, ktoré treba zvážiť, no často sa na nich zabúda. Nový smartfón totiž nie je iba o hardvérových parametroch. Web makeuseof.com upozornil na tieto ostatné factory a my sa na nich spoločne pozrieme.

Stredná trieda vs. vlajková loď

Ak sa pri kúpe smartfónu snažíte aj ušetriť nejaké to euro, tak sa ponúkajú viaceré možnosti. Zrejme najväčšia dilema pri tom, či dáme šancu najnovšiemu modelu v strednej triede, alebo vlajkovej lodi, ktorá je na trhu už nejaký ten čas. Ceny vlajkových lodí vedia totiž poriadne klesnúť, no aj po roku ponúkajú postačujúce parametre. Vo väčšine prípadov rok stará vlajková loď, bude poskytovať ešte najmenej dva až tri roky nielen dostatok výkonu na všetku prácu a hry, ale bude dostávať aj softvérové aktualizácie. Pri kúpe rok starej vlajkovej lode, sa jednoducho nepopálite.

Následne sa vieme pozrieť na kopec ďalších rozdielov. Vlajkové lode majú zväčša lepšie a prémiovejšie spracovanie s využitím najnovších funkcionalít, ktoré ale vedia byť po roku dostupné aj v strednej vyššej triede. Preto rozhodne treba zvážiť aj staršie zariadenia. Rovnako treba myslieť i na to, že vlajkové lode majú vo všeobecnosti o jeden až dva roky dlhšiu softvérovú podporu ako iné zariadenia.

Cena smartfónu

Rozptyly cien dnešných smartfónov sú oveľa väčšie, než tomu bolo v minulosti. Cenovky vedia poľahky presiahnuť magickú hranicu 1 000€ a zmeny nastali aj pri najnižšej triede. Tá má hornú hranicu na približne 250 eurách a za túto cenovku treba očakávať isté ústupky, ako napríklad absencia NFC či bezdrôtového nabíjania. Najlepší pomer cena/výkon zrejme dosiahnete v nižšej strednej triede, ktorá má hornú hranicu na približne 500 eurách. Tieto smartfóny obsahujú množstvo funkcionalít, ktoré vidíme aj pri vlajkových lodiach, no tie úplne pokročilé samozrejme chýbajú. Preto si pred kúpou smartfónu ujasnite, v ktorej cenovej hladine sa chcete pohybovať.

Huawei P9 smartfon
Zdroj: flickr.com (Kārlis Dambrāns)

Neznáme značky

Na trhu máme viacero značiek, ktoré sú už zaužívané a používatelia ich dobre poznajú. Výrobcovia si to dobre uvedomujú a preto vedia takýmto modelom pridať na ich cenovke. No a na druhej strane tu máme menej známe značky, ktoré poznajú iba skutoční nadšenci sveta technológii. Tieto smartfóny nemajú také veľké predaje a preto sa snažia potencionálnych zákazníkov nalákať na rôzne benefity, ktoré majú oproti konkurencií. Zväčša ide o výkonnejší hardvér v spolupráci s nižšou cenou. To znie na papieri veľmi fajn, no nemusí tomu tak vždy byť. Softvér totiž nemusí byť úplne optimalizovaný, prípadne sa šetrilo na inom dôležitom mieste. Rovnako treba uviesť, že menej známe značky môžu softvérovo podporovať smartfón kratšie. Z 2 alebo 3 ročné smartfónu, sa tak môže stať „jednoročný“. Preto treba určite prelúskať aj fóra a skúsenosti s danou značkou. Pozitívnym príkladom sú ale telefóny OnePlus, ktoré sú pomerne málo známe, ale softvérová podpora je dlhšia ako priemer. Rovnako tieto smartfóny ponúkajú aj nadpriemerný hardvér v kombinácii s lákavou cenou.

Pozor na recenzie

Pri výbere smartfónu sa často pozrieme aj na používateľské recenzie. Tie vedia totiž často ukázať to, ako sa smartfón správa v bežných podmienkach. Pri týchto recenziách si ale treba dať pozor. Čoraz viac ich je platených a tým pádom sa daný používateľ nezameriava na nevýhody zariadenia. Ak teda uvidíte recenziu, ktorá poukazuje iba na pozitíva, tak zrejme nebude až tak kvalitná. Rovnako si treba dávať pozor aj na recenzie na webových portáloch. Bohužiaľ aj v našich končinách máme profesionálne stránky, ktoré za poplatok sú schopné ospevovať niečo, čo je jednoducho na prd. Preto určite si pozrite recenzie z najmenej z troch až štyroch stránok, aby ste mali istotu, že nekupujte zariadenia, ktoré nespĺňa vaše požiadavky.

Pevne veríme, že vám aj tieto rady pomôžu pri výbere toho správneho smartfónu.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Show Comments (0)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.