Zmení technológia Liquid Lens svet mobilnej fotografie?
Zdroj: Xiaomi

Revolúcia v mobilnej fotografii? Xiaomi chce priniesť Liquid Lens

Tekuté šošovky alebo Liquid Lens nie sú ničín novým. No v spotrebnej elektronike svoje miesto doteraz nenašli. Zmení to Xiaomi?

Liquid Lens alebo tekuté šošovky je technológia fotografických šošoviek, ktorú spoločnosť Xiaomi použije vo svojom ďalšom vlajkovom smartfóne. Je možné, že sa technológia objaví už v pokračovaní série Mi Mix. Túto sériu spoznáme počas veľkého predstavovania produktov už 29. marca.

Liquid Lens môžu zmeniť spôsob zachytávania fotografií

Šošovky aj tých najdrahších telefónov sú vyrobené z plastu. Je jedno, akú značku si vyberiete, výsledok bude vždy ten istý. Plast má svoje veľké výhody, napríklad v otm že je ľahký, lacný a rýchlo a jednoducho sa tvaruje. Avšak dobre vybrúsená šošovka zo skla dokáže priniesť oveľa lepšie fotografické výsledky. Práve šošovka totiž láme a koncentruje svetlo, ktoré zachytáva čip pod ňou. Následne softvér vášho telefónu zachytené svetlo transformuje do výsledného obrázku. Jeho kvalita bude len tak dobrá, ako budú dobré informácie, ktoré prejdú cez šošovky a čip.

Spoznajte z čoho sa skladá fotoaparát Xiaomi Mi 10 Pro a Samsung S20 Ultra.

Práve prechod z čistého plastu na technológiu, ktorá bude z vody, môže priniesť do mobilnej fotografie malú revolúciu.

Vizualizácie predstavujú technológiu

Samotná spoločnosť Xiaomi publikovala niekoľko obrázkov a animácií, vďaka ktorým pochopíme, ako táto technológia funguje. Hoci tekuté šošovky nie sú ničím novým, ich zabudovanie do smartfónu je úplne nové.

Liquid lens sú vyrobené z kvapaliny optickej kvality, ktorá je schopná rýchlo upraviť zaostrenie objektov nachádzajúcich sa v rôznych vzdialenostiach. Pre predstavu, tento typ šošoviek je založený na mechanizme ľudského oka a jeho schopnosti takmer okamžite zaostriť.

Tento typ objektívu navyše umožňuje nielen rýchlejšie zaostrenie, ale rieši aj priestorové problémy, ktorými smartphony trpia.

Využije séria Mi Mix ako prvá na svete tekuté šošovky?

Vyzerá to tak, že áno. Ak by to tak bolo, tak sa séria Mi Mix, stane prvým mobilným zariadením na trhu, ktorá využije túto revolučnú technológiu. Tá nepochybne poznačí historický medzník vývoja mobilných fotografií na pred a po.

Zmení technológia Liquid Lens svet mobilnej fotografie?
Zmení technológia Liquid Lens svet mobilnej fotografie? Zdroj: Xiaomi

Vďaka použitiu technológie Liquid Lens bude tento stále záhadný smartfón opradený priadzou z tajna, schopný ponúknuť fotoaparát s teleobjektívom a funkciou makrom súčasne – teda obidva mechanizmy v jednom fotografickom snímači. Pripomeňme, že nový Mi Mix by mohol byť ešte aj skladateľným telefónom.

 

 

Mohlo by vás tiež zaujímať