Stará sa Xiaomi v súvislosti so softwarovými aktualizáciami o svojich zákazníkov lepšie ako konkurencia?

Aktualizácie najrýchlejšie distribuuje Nokia. Xiaomi je lepší priemer v porovnaní s ďalšou konkurenciou

Väčšinou keď sa hovorí o Xiaomi, tak sa v súvislosti so spoločnosťou hovorí v superlatívoch. Dôvodom je, že u Xiaomi sme zvykli, že za dobrú cenu získame nie len kvalitný hardware, ale aj softwarovú podporu. Odhliadnuc teraz od kvality hardwaru, ako to je so softwarom?

Touto cestou by sme chceli poukázať na zaujímavý prieskum spoločnosti counterpointresearch.com (via Vosveteit.sk), ktorý sa pozrel na to, ako často výrobcovia smartfónov uvoľňujú softwarové aktualizácie pre svoje zariadenia. Hoci sa prieskum pozrel na viacero aspektov v súvislosti so softwarom, tak radi by sme vypichli dva z nich. Sú nimi bezpečnostné záplaty a aktuálnosť operačného systému (pozn. redakcie: nie nadstavby).

Dominuje Nokia, Xiaomi je o niečo lepší priemer

Predtým, ako sa vrhneme do dát a čísiel, tak je dobre povedať, že analytici sa pozreli na všetky zariadenia najvýznamnejších predajcov smartfónov. Zároveň treba dodať, že sa sústredili na smartfóny nie staršie ako 3 roky.

Na prvom grafe si môžete pozrieť frekvenciu uvoľňovania bezpečnostných záplat pre zariadenia výrobcov. Z dát spoločnosti jasne plynie, že lídrom je Nokia (pozn. redakcie: hoci lídrom v tejto oblasti je rovnako aj OnePlus, tak spoločnosť má len 7 smartfónov a všetky patria do kategórie high-end smartfónov. Nižšie sa budeme venovať aj téme ceny zariadenia a jej vplyvu na dostupnosť aktualizácií). Tá totiž uvoľňuje bezpečnostné aktualizácie na mesačnej báze pre všetky svoje smartfóny. V prípade spoločnosti Xiaomi, aktualizácie na mesačnej báze zavítajú „len“ na 67% zariadení.

frekvencia-distribucie-bezpecnostnych-aktualizacii-vyrobcov-smartonov_1
Zdroj: counterpointresearch.com

Ďalší graf zas ukazuje distribúciu bezpečnostných aktualizácií v závislosti od ceny smartfónu.

distribucia-aktualizacii-na-zaklade-ceny-zariadenia
Zdroj: counterpointresearch.com

A čo najnovšia verzia Androidu?

Analytici sa ďalej pozreli aj na dostupnosť najaktuálnejšie operačného systému, teda Androidu. Pre účely prieskumu sa za najaktuálnejší operačný systém brala verzia Androidu 10. Nižšie si môžete pozrieť percentuálny podiel jednotlivých verzií Androidu.

Distribucia-najnovsej-verzii-Androidu_vyrobcovia-smartfonov
Zdroj: counterpointresearch.com

Vplýva cena smartfónu na dostupnosť najnovšej verzie Androidu? Áno vplýva. Graf nižšie zas odhaľuje distribúciu najnovšej verzie Androidu v závislosti od ceny smartfónu.

distribucia-najnovsieho-androidu-podla-ceny-smartfonu
Zdroj: counterpointresearch.com

V závere však musíme na obhajobu výrobcov smartfónov povedať, že v konečnej cene smartfónov je častokrát zahrnutý aj servis okolo zariadení. Inými slovami, je logické očakávať, že pri drahších zariadeniach aktualizácie budú dostupnými skôr, ako v prípade lacnejších smartfónov.

Mohlo by vás tiež zaujímať