VoNR
Zdroj: Xiaomiadictos.com

Xiaomi už čoskoro prinesie technológiu VoNR. Čo to je a bude mať u nás využitie?

Technológie postupujú vpred míľovými krokmi a týka sa to i telefonovania. V dnešnej dobe je kvalita hovorov naozaj kvalitná a 4G sieť je dostupná takmer v každom kúte Slovenska. Iné to je však s 5G pokrytím, ktoré sa pomaly ale isto rozširuje i v našej krajine. Len nedávno svoju pilotnú fázu 5G siete spustila 4ka, čím sa stala najpokrokovejším operátorom. Preto by nás už pomaly mala zaujímať technológia VoNR, ktorú Xiaomi už čoskoro prinesie prostredníctvom MIUI 12.5. Informuje o tom portál Xiaomiadictos.com.

VoNR – čo to je?

Väčšina z nás pozná technológiu VoLTE. Voice over LTE alebo teda telefonovanie prostredníctvom LTE je technológia, ktorá nám umožňuje uskutočňovať hovory vo vysokej kvalite, a to vďaka 4G technológii, teda LTE.

Niektorí z vás tiež poznajú funkciu VoWiFi. Tá už logicky prenáša hovory prostredníctvom WiFi pripojenia, taktiež vo vysokej kvalite. S 5G technológiou nám však na scénu prichádza VoNR.

VoNR alebo teda Voice over New Radio je technológia, ktorá prenáša hovory cez 5G SA sieť. Skratka SA znamená Stand Alone, teda samostatnú 5G sieť. Keďže však u nás bude väčšina 5G siete stáť na princípe NSA, teda Non Stand Alone, bude závislá od 4G siete a pravdepodobne bude väčšina z nás i naďalej využívať VoLTE. Nová technológia by nás však i tak mala zaujímať, pretože sami nevieme, kam až sa 5G pripojenie v našej krajine posunie.

Volanie cez 5G sieť u Xiaomi

Keď sa väčšina z vás pozrie na svoj smartfón, uvidí pri ukazovateli signálu malú ikonku VoLTE. Xiaomi však pre svoje nové zariadenia podporujúce 5G pripojenie plánuje priniesť i funkciu VoNR. Tá by mala byť dostupná už v nadstavbe MIUI 12.5, nie všetky 5G smartfóny túto funkciu získajú.

Testovanie funkcie momentále prebieha v beta verzii MIUI a zatiaľ ju registrujú len vlajkové smartfóny s čipsetom Snapdragon 865, resp. Snapdragon 888. Predpokladá sa, že dostupnosť VoNR bude dostupná i u smartfónov so Snapdragonom 870, nižšie procesory sa však zrejme nateraz funkcie nedočkajú. Odsunuté takisto ostávajú smartfóny s čipsetom od spoločnosti Mediatek, ako to bude ďalej však zatiaľ povedať nevieme.

Vlastníte 5G smartfón alebo jeho kúpu zvažujete? Či ste skôr zástancami 4G technológie a v najbližšej dobe do 5G neinvestujete? Dajte nám vedieť v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať