Xiaomi a Apple
Zdroj: Xiaomiportal.sk (koláž)

Xiaomi predbieha spoločnosť Apple a na trhu so smartfónmi obsadzuje tretiu priečku

Najnovšie čísla o celosvetových dodávkach smartfónov hovoria za všetko. Xiaomi je oficiálne tretím najväčším výrobcom na svete

Čínska spoločnosť Xiaomi hlási ďalší úspech, čím určite prekvapila množstvo svojich priaznivcov. Xiaomi sa totižto v 3. kvartáli tohto roku dostalo na tretiu priečku na trhu so smartfónmi, pričom konečne predbehla dlhoročného konkurenta americkú spoločnosť Apple. Najväčším výrobcom smartfónov na svete stále zostáva juhokórejská spoločnosť Samsung, ktorá si svoju pozíciu značne vylepšila.

Očakával sa vysoký pokles v dodávkach smartfónov

Celosvetovo bolo podľa najnovších údajov IDC (International Data Corporation) v 3. kvartáli tohto roku dodaných viac ako 353,6 milióna smartfónov. Pôvodným predpokladom viacerých zahraničných agentúr bolo, že dodávky smartfónov v období júl až september v tomto roku klesnú až o 9% najmä kvôli celosvetovej pandémii nového koronavírusu, no realita bola úplne iná. Medziročné dodávky smartfónov poklesli iba o 1,3%, čo určite väčšina analytikov neočakávala.

Samsung jednoznačne dominuje trhu

Ako sme už uviedli, prvú priečku na trhu obsadila juhokórejská spoločnosť Samsung, ktorej sa v 3. kvartáli tohto roku podarilo dodať až 80,4 miliónov smartfónov. Z trhu si vďaka tomuto peknému číslu dokázala „odtrhnúť“ až 22,7% podiel, pričom spoločnosť zaznamenala až 2,9% medziročný nárast.

trh so smartfonmi
Zdroj: IDC

Druhú priečku na globálnom trhu so smartfónmi si zatiaľ zachováva čínsky telekomunikačný gigant Huawei, ktorému sa v 3. kvartáli tohto roku podarilo dodať 51,9 miliónov smartfónov. Oproti minulému roku to je však prepad až o 22%. Práve kvôli tomu sa spoločnosť na trhu prepadla z pôvodných 18,6% na 14,7%.

Jasný víťaz v súboji Xiaomi vs Apple

Čínskemu gigantovi dýcha na krk krajan v podobe spoločnosti Xiaomi, ktorej sa v 3. kvartáli tohto roku podarilo dodať až 46,5 miliónov smartfónov. V porovnaní s minulým rokom tak ide o nárast v dodávkach až o skvelých 44,0%. Spoločnosti sa tak podarilo uzatvoriť 3. kvartál na 3. priečke, pričom si udržala až 13,1% podiel na trhu.

Štvrtú priečku najväčších výrobcov smartfónov uzatvára spoločnosť Apple, ktorá si oproti Xiaomi pohoršila, čo znamenalo pokles na 4. priečku. Americkej spoločnosti sa podarilo v 3. kvartáli dodať 41,6 miliónov smartfónov. V minulom roku v identickom období sa však spoločnosti podarilo dodať až 46,5 miliónov smartfónov, takže ide o medziročný pokles o 10,6%. Spoločnosti z Coupertina sa nakoniec podarilo získať 11,8% trhový podiel.

Zdroj: Gizmochina.com

Mohlo by vás tiež zaujímať