smartfon vzhlad rozhrania
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

Ako pripraviť svoj smartfón pre prípad krádeže?

V živote sa pripravujeme na rôzne situácie, niekedy aj na tie nemilé. Medzi také určite patrí krádež. Ako na ňu pripraviť svoj smartfón?

Dnes má takmer každý človek smartfón pri sebe vo vrecku, dosť často dokonca priamo v rukách. Ceny týchto zariadení sú rôzne, no v každom prípade sú to jednoduché ciele pre zlodejov, ktorí vedia smartfón ukradnúť rovnako rýchlo, ako napríklad peňaženku. Smartfóny sú ale o čosi inteligentnejšie a my ich vieme pripraviť aj na takúto situáciu. Na tému upozornil portál VIT.

Samozrejmosťou je obozretnosť, najmä na preplnených miestach. No niekedy človek krádeži proste zabrániť nevie a preto tu pre vás máme pár tipov a krokov k tomu, ako sa na takúto situáciu pripraviť.

Základné uzamknutie smartfónu

Jedno z nastavení, ktoré je dostupné už pri prvotnom zapnutí smartfónu, no stále veľa ľudí ho ignoruje. Nastavenie uzamknutia obrazovky. V dnešnej dobe existuje mnoho spôsobov na zabezpečenie smartfónu. Či už ide o PIN, nakreslenie vzoru, odtlačok prsta alebo odomknutie tvárou, určite jedno z tohto použite. Viete tak predísť rôznym nepríjemnostiam súvisiacim so zneužitím vášho mena a účtu.

Pravidelne zálohujte dáta

So stratou mobilu viete prísť o mnohé dôležité údaje a spomienky. Preto si aspoň tie najdôležitejšie dáta pravidelne zálohujte. Nemusí to byť iba vzhľadom k téme krádež. Žiadny systém totiž nie je stopercentný. Jedna malá chyba a všetky údaje môžu byť fuč. Zálohovanie údajov je preto mimoriadne užitočné.

Funkcia Nájdi moje zariadenie

Táto funkcia sa v každom zariadení vie nazývať ináč, no jej poslanie je jasné. V prípade Android zariadení túto funkcionalitu zastrešuje Google. Polohu svojho smartfónu viete potom následne nájsť cez Google Mapy napríklad na vašom počítači. Nastavenia tejto funkcie nájdete v Nastaveniach v sekcii Účet Google pod menom Nájdi moje zariadenie.

google-najdi-moje-zariadenie
Zdroj: Xmobile.sk

Udržiavajte najdôležitejšie súbory v bezpečí

Na zvýšenú ochranu jednotlivých súborov existujú rôzne aplikácie. Tie slúžia pre prípad, že sa útočník dostal do zariadenia, no extra vrstva ochrany mu zabráni v okamžitom zneužití citlivých údajov. Takýchto aplikácií je v Obchode Play mnoho, no viaceré systémové nadstavby ponúkajú zabezpečenie pre každú aplikáciu zvlášť. Preto sa určite porozhliadnite v nastaveniach svojho smartfónu.

Zapísanie IMEI čísla

Každý jeden smartfón má svoje vlastné identifikačné číslo, ktoré sa označuje skratkou IMEI. Toto číslo nájdete na rôznych miestach, napríklad v nastaveniach v sekcii O telefóne, no taktiež na ráme šuplíka pre SIM kartu, alebo v prípade ukradnutia smartfónu na jeho originálnej krabici. Toto číslo je dôležité najmä vtedy, ak krádež ohlasujete na polícií.

xiaomi-imei
Zdroj: Xmobile.sk

Polícia má následne údaje o konkrétnom smartfóne a ak sa pomocou neho vykoná niečo nekalé, tak je jasné, že ste to neboli vy. Preto nikdy nepodceňujte krádež, aj keď ide o lacnejšie zariadenie. Vie sa vám to totiž riadne vypomstiť.

Dúfame, že vám tieto kroky pomohli byť o čosi viac pripravení na rôzne situácie, ktoré vedia v každodennom živote nastať.

Mohlo by vás tiež zaujímať