Google Kamera v Xiaomi smartfone_navod
Zdroj: Xiaomiportal.sk

Ako si v Xiaomi smartfóne môžete aktivovať novú generáciu HEIF formátu fotografií a čo to vlastne je?

HEIF formát fotografií bol predstavený v Xiaomi telefónoch začiatkom tohto roka. Pozrite sa, ako ho môžete aktivovať

HEIF formát je formát fotografií novej generácie. Spoločnosť Xiaomi ho zaviedla do praxe v čase predstavenia zariadenia Mi 10, resp. Mi 10 Pro, ešte vo februári tohto roka. Čo to vlastne je a aké výhody a nevýhody prináša?

Extrémna úspora dát

Hneď v úvode treba povedať, že ide o vysokoefektívny formát obrazu (High Efficiency Image File Format), ktorý je schopným ušetriť veľkú časť dátovej stopy fotografií bez toho, aby došlo k voľne okom viditeľnej strate kvality fotografie. Konkrétne hovoríme o približne 50% úspore dát v porovnaní so štandardnými formátmi. Zároveň musíme dodať, že založený je na kódeku HEVC.

HEIF-format-fotografii
Zdroj: c.mi.com

Ide o vcelku významný posun v úspore dát a to hlavne v prípade fotoaparátov, ktoré sú schopné zachytiť širokú škálu informácií. Tento formát nie je pritom tak novým. Predstaveným bol ešte v roku 2013 a v roku 2015 sa začal objavovať v prvých zariadeniach.

Co je to HEIF format
Zdroj: c.mi.com

K úspore dát dochádza viacerými spôsobmi. Napríklad, formát HEIF zohľadňuje len „platné informácie“ fotografie. Čo si pod tým môžete predstaviť? Napríklad, v prípade preexponovanej fotografie nebudú časti „prepálenej“ fotografie obsahovať platné údaje, a preto nebudú na rozdiel od fotografie v JPG formáte zaberať miesto. Zároveň však treba dodať, že tento formát neodporujú všetky smartfóny, ale len vybrané modely zariadení. Napríklad už vyššie spomínané zariadenia z produktovej rady Mi 10, prípadne Poco F2 Pro a ďalšie smartfóny.

Zároveň treba dodať, že HEIF podporuje 16-bitovú farbu obrázka v porovnaní s 8-bitovou farbou JPG formátu. Okrem iného nespornou výhodou toto typu formátu je, že obrázky sa môžu orezávať a inak upravovať bez toho, aby sa obraz zmenil. Vo výsledku to znamená, že obraz je možné v budúcnosti vrátiť do pôvodného stavu.

Takto si môžete aktivovať tento nový formát obrázkov v MIUI 12

Aktivovanie tohto typu obrázkov nie je vôbec zložité. Urobiť tak môžete prostredníctvom nastavení kamery smartfónu. Otvorte si teraz aplikáciu fotoaparátu, kliknite na nastavenia a následne v ponuke menu nájdete možnosť zapnutia HEIF formátu.

Je HEIF kvalitnejší ako JPEG?

V závere však musíme dodať, že HEIF formát nie je lepší ako JPG v zmysle vytvárania kvalitnejších súborov, ale je lepší ako JPEG na prácu so skupinami po sebe idúcich obrázkov, pretože JPEG je schopný spracovať jeden obrázok po druhom.

Používate tento formát obrázkov? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Show Comments (0)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.