Recenzia_Xiaomi Mi Band 6_meranie
Zdroj: Xmobile.sk / Peter Borko

Ako veľmi je monitorovanie zdravia inteligentnými hodinkami presné? Pozrite sa, na čo by ste si mali dať pozor!

Monitorovanie zdravia pomocou hodiniek alebo náramku nemusí byť také jednoduché ako sa zdá. Na niektoré štatistiky si treba dať pozor.

Inteligentné hodinky či fitness náramky sa dnes stali celkom bežným doplnkom takmer každého človeka. V zariadení na ruke môžeme mať skrytých viacero funkcií, od ukazovateľa času, cez stopky, budík, krokomer alebo platobnú kartu. Okrem toho ale musíme rátať aj s tým, že tieto zariadenia nám umožňujú monitorovať naše ukazovatele zdravia, medzi ktoré zaradíme napríklad monitoring spánku, dýchania, tepu, saturácia kyslíku v krvi a ďalšie. Ako veľmi však tieto ukazovatele dokážu sprostredkovať presné informácie o našom zdravotnom stave? Na túto problematiku sa pozrel portál howtogeek.com a ak aj vy nosíte na svojom zápästí nejaké to inteligentné zariadenie, mali by ste určite spozornieť.

Monitorovanie zdravia si vyžaduje širší kontext

V prípade, že využívate svoje inteligentné zariadenie k monitorovaniu vášho spánku či športových aktivít, určite dokážete mať prehľad o tom, ako vaše telo funguje. Na trhu je dnes množstvo rôznych fitness trackerov rôznej kvality. Tu však platí to, že by ste si radšej mali priplatiť za kvalitnejšie zariadenie. Niektoré lacnejšie zariadenia totiž dokážu používateľom priniesť nepresné štatistiky, ktoré ich neinformujú o reálnych výsledkoch. Pri sledovaní zdravia prostredníctvom fitness trackerov by sme teda mali brať do úvahy aj skreslenie daných údajov.

Zdroj: YouTube (Lim Reviews)

Okrem toho ale treba rátať s tým, že nie všetky údaje nám prinesú reálne štatistiky. Naše zariadenie nám totiž dokáže vyhodnotiť napríklad to, aký kvalitný sme spánok mali. Je to však presný údaj? S istotou môžeme povedať, že tomu tak nie je. Dôvodom je najmä to, že tieto zariadenia nerátajú napríklad s tým, akú úroveň pohybu sme mali počas dňa alebo koľko vody sme vypili. Pritom všetky tieto štatistiky majú zásluhu aj na tom, aký kvalitný spánok počas noci máme.

Sledujme teda viaceré štatistiky

Pre reálny obraz napríklad o našom športovom výkone či celkovej úrovni zdravia by sme mali brať do úvahy viaceré štatistiky. K dispozícii nám k tomu môže byť napríklad aplikácia ako Dáta o zdraví od spoločnosti Google, ktorá zbiera údaje z viacerých aplikácií a spája ich na jedno miesto. Keď sa však pozrieme na náš fyzický výkon či tep alebo spánok, mali by sme myslieť aj na okolnosti, ktoré túto jednu štatistiku sprevádzajú. Nie všetko totiž musí byť tak, ako nám to daná aplikácia vyhodnotí.

Recenzia_Xiaomi Mi Band 6_sportove aktivity
Zdroj: Xmobile.sk / Peter Borko

Rovnako aj aplikácie pre tieto fitness trackery ešte majú odvetvia, v ktorých by sa mali zlepšovať. V budúcnosti by teda aplikácie mohli vyhodnocovať štatistiky nášho zdravia o úroveň lepšie a spájať si viaceré údaje pre komplexnejšie výsledky. Dovtedy by sme si však na výsledky v aplikáciách mali posvietiť sami.

Využívate aj vy nejaké hodinky či náramok pre monitorovanie zdravia? A aké oblasti sledujete vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať