YouTube logo
Zdroj: Unsplash (Alexander Shatov)

Aplikácia YouTube nečakane zmizla z niektorých smartfónov: Čo sa vlastne stalo?!

Ak vám zmizla aplikácia pre YouTube zo smartfónu, nie ste v tom sami. Posledná aktualizácia známej aplikácie v zariadeniach zakázala.

Keď si kupujeme nový smartfón, automaticky očakávame, že v ňom nájdeme niekoľko predinštalovaných aplikácií. Okrem typických systémových aplikácií výrobcu však rátame s tým, že sa v ňom objavia aj tie od spoločnosti Google, ktoré bežne využívame na dennom poriadku. Medzi ne zarátame napríklad appku pre telefón a volanie, posielanie správ, ale aj základný Obchod Play, prehliadač Chrome či službu YouTube. Čo by ste však robili, keby ste zistili, že vám aplikácia pre službu YouTube zmizla? S takýmto problémom sa teraz potýkajú niektorí majitelia smartfónov, na čo nás upozornil portál piunikaweb.com. Majitelia niektorých zariadení svoje sťažnosti smerovali na Twitter, pričom spomínaný portál ich zozbieral a vytvoril finálne stanovisko k tejto problematike.

Viacerí používatelia sa sťažujú na absenciu aplikácie pre YouTube

Služba YouTube dlhodobo patrí medzi najpopulárnejšie služby pre sledovanie videoobsahu a počúvanie hudby. Preto sa nečudujeme, že jej absencia v niektorých smartfónoch ich majiteľov prekvapila a nie úplne príjemne. My však vieme, čo za týmto odchodom aplikácie zo zariadení stálo. Všetky tieto telefóny totiž mali spoločnú jednu vec, šlo o zariadenia, ktoré mali aktívnu aplikáciu Family Link, teda rodičovský dohľad. Ak teda v telefóne bola táto kontrola rodičom nastavená, po aktualizácii Family Linku aplikácia pre populárnu službu zmizla.

Ako na dobrý Wi-Fi signál?
Zdroj: XMOBILE.sk

Čo je však ešte väčším problémom, YouTube do zariadenia nevieme vrátiť ani dodatočnou inštaláciou. Aktualizácia aplikácie Family Link mala prebehnúť v posledných dňoch, takže ak ste včera či dnes zaregistrovali absenciu populárnej služby v zariadení, ktoré je touto aplikáciou monitorované, už viete, čo za tým stojí. Nejde pritom o detskú verziu aplikácie s označením YouTube Kids, ale o klasickú verziu aplikácie pre sledovanie videí. Populárna služba prostredníctvom svojho účtu na Twitteri však ponúka (dočasné) riešenie.

Ako vyriešiť problém a absenciou aplikácie?

V prípade, že aj vám chýba YouTube vo vašom smartfóne, máme pre vás provizorné riešenie. Najlepším riešením však pre nás bude, ak si najnovšiu verziu Family Link jednoducho nenainštalujeme. Služba prostredníctvom svojho oficiálneho profilu však odporúča reštartovať vaše zariadenie. Ak to však nepomôže, neostane vám nič iné, ako dočasne využiť obmedzenú aplikáciu s označením Kids. Problémom tejto appky však je, že nepovoľuje spustenie rôznych videí a hudby.

Prehravanie hudby z youtube na pozadi_xiaomi
Zdroj: XiaomiPortal.sk

Skúsiť môžeme tiež spätnú inštaláciu staršej verzie aplikácie Family Link. Riešením pre nás môže byť taktiež deaktivácia rodičovskej kontroly, ktorá by nás automaticky mala pustiť k aktivácii YouTube dodatočne. Na probléme bude Google pravdepodobne pracovať, teda aspoň dúfame. V súčasnosti totiž nevieme či náhodou nešlo o zámer zo strany Googlu.

Využívate vy alebo niekto okolo vás Family Link? A zaregistrovali ste absenciu aplikácie YouTube? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať