Inštalácia-aplikácií-mimo-Obchod-Play
Zdroj: Vosveteit.sk

Bezpečná inštalácia aplikácií mimo Obchod Play? Je to možné! Na toto si však dajte pozor!

Inštalácia aplikácií mimo Obchod Play môže byť podobne bezpečná ako z neho. Treba však dodržať niektoré pravidlá.

Používatelia Android smartfónov zvyčajne preferujú inštaláciu aplikácií prostredníctvom oficiálneho Obchodu Play. Aplikácie v ňom sú totiž bezpečnejšie ako mimo neho, niekedy nám však iná možnosť neostáva. Nie všetky aplikácie v oficiálnom obchode s aplikáciami nájdeme a niekedy teda musíme zvoliť aj neoficiálnu cestu pre inštaláciu. Na Obchod Play v takom prípade zabudneme a uchýlime sa k inštalácii aplikácie z internetu. Ako sa však chrániť aj pri takomto spôsobe inštalácie aplikácie a odkiaľ môžeme spoľahlivo čerpať inštalačné súbory, aby sme sa vyhli akýmkoľvek problémom? Bližšie informácie nám prináša portál makeuseof.com a my sa na ne pozrieme teraz spoločne.

Ako na bezpečnú inštaláciu aplikácií mimo Obchod Play?

Tak, ako na nás môžu čakať hrozby aj v Obchode Play, tak ich môžeme nájsť aj mimo neho. Jediným rozdielom však je, že škodlivých aplikácií mimo oficiálneho obchodu nájdeme oveľa viac. Preto by sme sa mali sústrediť najmä na bezpečné zdroje, ktoré sú všeobecne známe a majú dobrú reputáciu. V prvom rade by sme však mimo Obchod Play nemali sťahovať žiadne neznáme aplikácie. Keď sa teda rozhodneme pre inštaláciu aplikácie mimo oficiálny obchod, dobre zvážte, aké aplikácie takto potrebujete nainštalovať.

Rovnako by mal byť vo vašom smartfóne samozrejmosťou antivírus, keďže inštalačný súbor by sme mali hneď po stiahnutí skontrolovať. Niektoré aplikácie totiž môžu obsahovať škodlivý softvér už v samotnom inštalačnom súbore. Antivírus by nám ich mal tak dostatočne včas odhaliť. Pred inštaláciou si tiež skontrolujte povolenia, ktoré aplikácia vyžaduje a ktoré aj reálne potrebuje. K bezpečnej inštalácii aplikácií mimo Obchod Play by sme mali zarátať aj opätovné zablokovanie inštalácií mimo oficiálny obchod. Pre takúto inštaláciu totiž musíme v nastaveniach povoliť inštaláciu z neznámych zrojov. Po skončení inštalácie by sme toto nastavenie však okamžite mali vrátiť.

Týmto zdrojom môžeme dôverovať

Ako sme už spomenuli, sťahovať aplikácie by sme nemali len tak z akéhokoľvek zdroja. Sústrediť by sme sa mali na spoľahlivé a overené zdroje, ktoré Obchod Play vedia nahradiť. Niektoré dokonca ponúkajú kontrolu aplikácií pred škodlivými hrozbami, čím sa pre nás môžu stať atraktívnejšími. My vám teraz prinášame zoznam zdrojov, odkiaľ môžeme aplikácie bezpečne preberať. Voliť by ste mali teda primárne z nich.

  • APKMirror
  • APKPure
  • APK Downloader
  • Aptoide
  • Yalp Store
  • APKMonk
  • APKHere

Využitím týchto zdrojov tak môžete predísť problémom vo vašom smartfóne. Stále však pri nich treba dodržiavať základné pravidlá pre bezpečnú inštaláciu aplikácií mimo Obchod Play. Možnosťou však pre nás môže byť tiež inštalácia aplikácie priamo zo stránok vývojára.

Skúšali ste niekedy inštalovať aplikáciu mimo oficiálny obchod s aplikáciami? A ako to dopadlo? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať